Železo - Doplňky stravy (24 produktů)

Železo patří mezi tzv. stopové prvky. Stopové proto, že náš organismus je potřebuje v poměrně malém množství. V dospělém mužském těle je přítomno asi 4-4,5 g železa. U žen ještě o něco méně. Přesto je ale železo naprosto nezbytné pro správnou funkci buněk v těle. Potřebujeme jej především pro transport kyslíku po těle.

 Zobrazit více

Železo patří mezi tzv. stopové prvky. Stopové proto, že náš organismus je potřebuje v poměrně malém množství. V dospělém mužském těle je přítomno asi 4-4,5 g železa. U žen ještě o něco méně. Přesto je ale železo naprosto nezbytné pro správnou funkci buněk v těle. Potřebujeme jej především pro transport kyslíku po těle.

Jak naše tělo železo získává?

Železo získáváme ze stravy. Denně zkonzumujeme přibližně 10-50 mg železa, což by teoreticky mělo stačit pro doplnění denní dávky. Jenže! Z tohoto množství vstřebá naše tělo pouze 10-15 %. Lépe se nám absorbuje z masa než ze zeleniny, protože rostlinná strava obsahuje látky, které společně s železem vytvoří nerozpustné a nevstřebatelné chemické sloučeniny. Proto je velmi důležité, aby vegetariáni doplňovali železo i jiným způsobem než z rostlinné stravy (pomocí doplňků stravy). Vstřebatelnost železa zlepšuje vitamín C (kyselina askorbová).

Jak se projevuje nedostatek železa v těle?

Železo v našem těle ovlivňuje kůži, svaly, vlasy, nehty, sliznice. Prvotní příznaky nedostatku železa tak můžete poznat právě na nich. Kůže vypadá velmi bledě a nezdravě. Nehty se lámou, jsou křehké a špatně dorůstají. Ohromná únava může být také jedním z příznaků. U dětí dochází k poruchám růstu. Dlouhodobý nedostatek železa pak může vést k  metabolitickým poruchám a přetížení těla.

Co dělat, když mám podezření na nedostatek železa v těle?

Nedostatek železa v těle se velmi snadno pozná z krevního obrazu. Pokud tedy máte podezření, že vaše potíže mohou být způsobeny právě tímto a nechcete zbytečně experimentovat, kontaktujte svého praktického lékaře a nechte si udělat krevní obraz. 

Jak ke ztrátě železa v těle dochází?

Pokles hladiny železa v těle má vždy nějakou příčinu:

  • krevní ztrátu
  • nedostatečný příjem
  • špatné vstřebávání
  • infekce

Má těhotenství a kojení vliv na hladinu železa v krvi?

Ano. V tomto období je nutné příjem železa zvýšit, neboť je potřeba i pro dítě. V žádném případě si jej ale nedávkujte a nepředepisujte bez porady se svým lékařem. Bez obav a porady můžete použít kombinované vitamíny pro těhotné a kojící, kde je železo také obsaženo.  

Jak se projevuje nadbytek železa v těle?

Trápí vás průjem, zvracení, případně průjem nebo zvracení s příměsí krve? Pak by na vině mohl být nadbytek železa. Stejně jako při zvýšeném počtu bílých krvinek v těle.

Co znamená vysoká hladina železa v krvi?

  • Předávkování železem – železem se předávkovat lze, ale je to poměrně vzácné. Na vysokou haldinu železa v těle člověka většinou upozorní trávicí potíže nebo černá stolice
  • Intoxikaci
  • Zvýšený rozpad červených krvinek (erytrocytů)
  • Některé jaterní onemocnění
  • Hemochromatóza – dědičné metabolické onemocnění, kdy je vstřebávání železa ve střevě zvýšeno a to se pak ukládá v těle, zejména v játrech, ve kterém následně selhávají orgány

Uživatelé hodnotí nejlépe značky Bornature, VitaHarmony a Ferrotone. Nejlépe hodnoceným výrobkem je Bornature Minerals Forte + 650 mg 100 kapslí.

Galmed Železo forte 45 tablet

Můžete mít dnes
169 Kč

GlobiFer forte 40 tablet

Můžete mít dnes529 Kč

Favea Superželezo 30 tablet

Můžete mít dnes
149 Kč

Profimass Železo Forte 120 tablet

Můžete mít ve středu 4. 10.159 Kč
Product image

Nupreme Železo chelát 60 kapslí

Můžete mít v pátek 6. 10.379 Kč
Banner
Železo - Doplňky stravy - recenze a zkušenosti zákazníků
Zajímá vás, jaké zkušenosti mají s produkty Železo - Doplňky stravy ostatní zákazníci? Mrkněte na jejich recenze. Ať nekupujete zajíce v pytli.
Produkty kategorie Železo - Doplňky stravy lidé hodnotí na 100 %
Recenze produktu: Salus Floradix Železo+ 500 ml
5 / 20x
Pomaha pri unave a nedostatku zeleza.
Recenze produktu: Dr.Muller Ferrofruit 300 g
5 / 5x
Chuť nič moc, riadna pachuť po železe po vypití, takže odporúčam zapiť/zajesť niečím výrazným čo to prebije. Ale účel splnil.
Recenze produktu: Sideral Folic 30 mg sáčky 20 ks
5 / 7x
Ucinnost zatial neviem posudit nakolko som zatial uzivala len jedno balenie,oproti sorbiferu je velky rozdiel v stolici, nieje cierna je normalna a neprehana.Vyborne chuti,v krvi po tak kratkom case zatial neevidujem ziadny narast zeleza.Uzivam ho prave kvoli strebatelnosti v creve nakolko mam diagnostikovanu ulceroznu kolitidu/crohna.Uvidime casom ci sa to zlepsi.Narast energie je citelny nie vsak markantny (asi zalezi od zdravotneho stavu )
Recenze produktu: Galmed Železo forte 45 tablet
5 / 1x
Kupuji jako občasný doplněk není mi z něj špatně
Recenze produktu: Favea Superželezo forte 30 tablet
5 / 13x
Skvělé železo, pomáhá
Recenze produktu: Jamieson Železo 35 mg s postupným uvolňováním 60 tablet
5 / 6x
Toto železo užívám pravidelně, abych měla lepší krev a očividně to funguje.
Recenze produktu: Prom-In VITA SOLUTION Professional 60 tablet
5 / 4x
Účinnost zatím nevím.
Recenze produktu: VitaHarmony Železo 20 mg + Kyselina listová SmartPills 60 tablet
5 / 2x
Užívám po cyklu. Mohu doporučit. Kvalita/ cena .
Recenze produktu: Aporosa Železo 20 mg a vitamin C 90 tablet
5 / 2x
zajímavé a dostatečně velké balení za velmi příznivou cenu
Recenze produktu: PharmaSuisse FERROCENTO forte C 30 tablet
5 / 1x
Je o něco dražší, než ostatní, ale funguje mi taky o dost lépe.

Produkty z kategorie Železo jsme pro vás seřadili od nejlépe hodnocených. Podívejte se na produkty z kategorie Železo seřazené od těch nejlevnějších. Železo jsme pro vás seřadili od nejprodávanějších.