Antikoncepce jakou použít?
AntikoncepceJá používala Dianu a nedělala mi dobře libido se ztratilo a vlhkost přirozená v pochvě. Proto vás žádám o radu co by bylo vhodné. Děkuji moc za odpověď

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.
Dobry den,
Pokud hovoříme o hormonální antikoncepci, nedá se říci, která je lepší, fungují všechny, ale je třeba si rozmyslet, jaká forma bude dané ženě více vyhovovat a co doporučí lékař.
Dělíme ji podle toho jak se aplikuje na dlouhodobou a krátkodobou.
Do první kategorie patří tělíska, která se zavádí až na tři roky a usnadňují ženě život. Mohou být hormonální i nehormonální. Tuto variantu vám ale musí schválit lékař dle zdravotního stavu.
Krátkodobé antikoncepce jsou všechny další varianty. Nejužívanější je samozřejmě tabletová forma. U těch by měla být zajištěno, že žena nezapomíná denně preparát užívat a měla by být zachována i podobná denní doba. Pokud by tato metoda nefungovala a dochází k časté uživatelské chybě. Je možno zvolit náplast anebo formu injekce.
Antikoncepční náplasti se aplikují jednou za týden, čímž se eliminuje chyba v dávkování. Mají také výhodu, že se hormony vstřebávají přes kůži, ovšem je třeba dávat pozor na případné strhnutí náplasti a musí se brát v potaz vyšší váha ženy. Při tělesné váze nad 90 kil dochází k pomalejšímu vstřebávají látek.
Méně známý je vaginální kroužek, který se zavede na tři týdny do pochvy. Je vyrobený tak, že nijak nevadí při pohlavním styku a nemůže vypadnout.
V neposlední řadě je možnost aplikovat injekci jednou za ti měsíce do hýždě. Vymizí takřka uživatelská chyba v dávkování antikoncepce, ale nese sebou nevýhody nepravidelného cyklu.
Každá antikoncepce s sebou nese rizika nežádoucích účinků. Obsah hormonů je v dnešní době ale minimální a naopak je i prospěšná ve vztahu k některým onemocněním. Musíme si uvědomit, že antikoncepce zabraňuje nechtěným těhotenstvím a také rizikovým potratům u mladých dívek. Samotný potrat je pro mladou dívku velký zdravotní zásah a také nevratné psychické trauma.
Nehormonální antikoncepční metody některé ženy také využívají, jejich nevýhoda je menší spolehlivost než hormonální antikoncepce. Lze doporučit např. vaginální globule Pharmatex a vaginální krém Pharmatex/a>. Vhodné je pak tuto metodu kombinovat s další, např. s prezervativem (viz katogorie Prezervativy)
S pozdravem
Pavel Horký
Doporučené produkty
Doporučené kategorie
Podobné dotazy
Postinor dvakrát za cyklus
AntikoncepceZdraví a prevenceDobry den prosím chtela jsem se zeptat, na začátku měsíce jsem uzila postinor a ten den jsem dostala plánovanou menstruaci večer. Včera bohužel nám s partnerem praskl kondom - myslíte si, ze postinor nemohu užit dvakrát za jeden menstruační cyklus? (Menstruaci bych měla dostat až příští tyden. Pokud nebude po postinoru zmena). Moc děkuji za odpověď.
zobrazit odpověďAntikoncepce po porodu
AntikoncepceDobrý den,
obracím se na Vás s dotazem ohledně vhodnosti předepsané antikoncepce po porodu.
Jsem 10 týdnů po porodu, denně odsávám mateřské mléko a chtěla jsem antikoncepci, která neovlivní laktaci.
Svou gynekoložku jsem na to při kontrole výslovně upozornila, ale předepsala mi Lamya, což je kombinovaná hormonální antikoncepce obsahující estrogen. Po vyzvednutí a přečtení příbalového letáku jsem zjistila, že tento přípravek může snižovat tvorbu mléka, což je pro mě problém – laktaci si chci zachovat.
Lék jsem si již vyzvedla (cena byla cca 750 Kč) a krabičku jsem otevřela jen kvůli přečtení příbalového letáku, jinak je obsah netknutý.
Ráda bych se zeptala:
1. Jak mám v této situaci správně postupovat – mohu lék nějak vrátit nebo reklamovat, když nebyl použit?
2. Bylo předepsání Lamyi v době plné laktace vhodné, nebo měl být zvolen jiný typ antikoncepce (např. čistě gestagenní)?
3. Jaké řešení byste doporučili, pokud chci pokračovat v odsávání mléka a zároveň zajistit spolehlivou antikoncepci?
Nejnovější dotazy
Kožní
ImunitaInfekceKůžeDobrý den ,chtěla bych se zeptat ,na kožním mi sice dokt dala mast a Linola na omývání sprchový .ale moc jsem nerozuměla co to mám ale pod nadry a pod briškem bohužel převislé ,se mi kůže zapaří a nejde tam na kůži vzduch ,vecer když se osprchnu tak po osušení mi to hodně zčervená a v lékárně mi poradili ACTIMAS na takovou vodičku na potření ,chvili nechám a pak jsem si v lekarne koupila mast ATOPIC ,ale je to malá tuba a já bych ji potřebovala více,aby to trochu chladilo ,jinak mě to přes den svědí ,beru ZOdac ,Ale ,jen mě zajímá proč to mám po sprchování červené.Nevim co dělam špatně.měla jse,m v létě ruzi a pak rodinná akce a hrozně jsem se stresovala a pak se mi "rozjell " nevim zda to je ekzem dávám si tam látku ,ale pokud Atopic je to mala tuba jako vazelína ,Nevím ,jak si mohu sama ještě pomoci .Nemáte nějakou radu ,Děkuji
zobrazit odpověďZeptejte se lékárníka
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.


