Zpět do poradny
Dotaz z 4. 3. 2025

Pálení žáhy z ibalginu?

LékyZažíváníZdraví a prevence
Dobrý den, chci se zeptat jestli je možné mít rozdrážděný jícen z ibalginu? Nedávno jsem byla nemocná jakože kašel, vykašlávání, rýma teploty atd, a brala jsem celkem dost ibalginu, prave jeste i pred tim, mela jsem tu chřipku dost dlouho, brala jsem i 3 za den. Poté nemoci mě začala dost pálet žáha, občas mě pálela ale né tak moc, teď to přestalo protože beru omeprazol, ale mám dost pocit něčeho zaseknutého v krku, nebo jícnu. Dietu dodržuji, kdyby to náhodou byl ten reflux, ale myslíte že ten ibalgin je dost velká příčina?
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

účinná látka Ibuprofen obsažena v léku Ibalgin může podráždit jícen a způsobit pálení žáhy nebo pocit cizího tělesa v krku. Zvláště pokud se podává delší dobu a máte citlivější žaludek.

Důležité je vždy Ibalgin podávat po jídle, aby se předcházelo těmto nepříjemným účinkům. Ibuprofen patří mezi nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), které mohou oslabit ochrannou vrstvu žaludku a jícnu, zvýšit produkci žaludeční kyseliny a přispět k rozvoji refluxu nebo zánětu jícnu.

S největší pravděpodobností máte podrážděný zažívací trakt od častého podávání, zvlášť pokud je užíván na lačný žaludek. 

Doporučuji pokračovat v užívání Omeprazolu, který pomáhá snižovat tvorbu žaludeční kyseliny a chrání sliznici jícnu. Vyhýbejte se dráždivým jídlům a nápojům, zcela vynechte konzumaci kořeněných a mastných jídel. Káva a alkohol mohou dráždění výrazně zhoršit, omezte tedy i tyto nápoje. Jezte menší porce a naposledy 2 hodiny před spaním. Léky na bolest a horečku nahraďte lékem Paralen.

Jestliže je podráždění od dlouhodobého braní Ibalginu, sliznice jícnu se dokáže zhojit. Dodržujte režimová opatření a pokračujte v podávání Omeprazolu.

Pokud ale bude problém přetrvávat, nebo dojde ke zhoršení příznaků, navštivte lékaře.

S pozdravem Pavel Horký.

 

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyDoplňky stravyBolestLékové interakceInfekceŽenské zdravíDuševní zdravíZažíváníKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályAntikoncepceMagnesiumAntibiotikaTěhotenstvíProbiotikaIntimní problémyDětiDermokosmetikaPohybový systémAlergieMenstruaceHubnutíVztahy a sexVýživaOči a ušiŽíly a cévyKloubyMužské zdravíNervový systémMočové cestyCholesterol a krevní tlakÚsta a zubyDotaz na lékárnyVitamin DIntimní hygienaKašelDiabetesPéče o těloErekceLaktobacilyHomeopatieEkzémOmega 3-6-9Chřipka a nachlazeníKojeníDýchací soustavaBolest v krkuNespavostVitamin CDezinfekceVlasy a nehtyCestování a výletyPéče o pleťHorečka, zvýšená teplotaNadýmáníDětské nemociZácpaRegeneraceMazlíčciDetoxikaceAlkoholSpánekSportSvalyVaginální infekceMateřství a rodinaKřečové žílyŘedění krveOstropestřecReceptyKrásaPrvní pomocOběhový systémDětská výživaOpalováníRýmaDomácnostProstataNáplastiOparKoronavirusDomácí cvičeníPřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyČlánkyKontraindikaceLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Dotaz z 29. 11. 2025

Výsledky krevních testů

LékyOstropestřecZažíváníZdraví a prevence

Dobrý den, v Macrom testu mi vyšli tyto zvýšené hodnoty..
Kyselina močová

Hodnota: 445 μmol/L (zvýšená)

ALT

Hodnota: 0.85 μkat/L (zvýšená)

Kreatinin

Hodnota: (není kompletně vidět na screenshotu – doplním, pokud pošleš přesné číslo)

Triacylglyceridy (triglyceridy)

Hodnota: 2.18 mmol/L (zvýšená)

LDL cholesterol

Hodnota: 3.29 mmol/L (zvýšená)

Celkový cholesterol

Hodnota: 5.3 mmol/L (zvýšená)„Mám výše uvedené výsledky z krevních testů, kde je zvýšená kyselina močová, ALT, triacylglyceridy, LDL a celkový cholesterol. Prosím o doporučení, jaké volně prodejné léky nebo doplňky stravy by byly vhodné k podpoře jater, metabolismu tuků a snížení kyseliny močové. Také prosím o doporučení, co z pohledu lékárny dává největší smysl kombinovat.“

zobrazit odpověď

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy