Sucho v ústech (5 produktů)

Sucho v ústech (xerostomie, hyposalivace) je nepříjemný stav způsobený sníženou tvorbou slin. Může mít různé příčiny:

 • Nedostatečný příjem tekutin a následná dehydratace - v tomto případě pomáhá doplňování tekutin a dodržování pitného režimu
 • Současný…
Zobrazit více

Generica Hydro 20 pastilek

Můžete mít v pondělí 22. 4.
Medindex GeloRevoice pastilky do krku třešeň-mentol 20 ks

Medindex GeloRevoice pastilky do krku třešeň-mentol 20 ks

Můžete mít v pondělí 22. 4.
Isla Junior 20 pastilek

Isla Junior 20 pastilek

Můžete mít v pondělí 22. 4.
Isla -Cassis 30 bylinných pastilek

Isla -Cassis 30 bylinných pastilek

Můžete mít v pátek 26. 4.
Sucho v ústech - recenze a zkušenosti zákazníků
Zajímá vás, jaké zkušenosti mají s produkty Sucho v ústech ostatní zákazníci? Mrkněte na jejich recenze. Ať nekupujete zajíce v pytli.
Produkty kategorie Sucho v ústech lidé hodnotí na 96 %
Recenze produktu: Isla -Moos 30 bylinných pastilek 30 ks
5 / 2x
super
Recenze produktu: Isla Medic Hydro+ třešeň 20 pastilek 20 ks
5 / 2x
Rýchly nástup účinku
Recenze produktu: Medindex GeloRevoice pastilky do krku třešeň-mentol 20 ks
5 / 5x
S pastilkami som spokojná, pomohli.
Recenze produktu: Halset sprej do krku 30 ml
5 / 1x
sprej splnil moje očakávania
Recenze produktu: Xerostom sprej pro suchou ústní dutinu 15 ml
5 / 1x
super obchod a super lékarna
Recenze produktu: Medindex GeloRevoice pastilky do krku třešeň-mentol 10 ks
5 / 5x
výrazná zlepšení při podráždění krku
Recenze produktu: Isla -Mint 30 bylinných pastilek 30 ks
5 / 2x
Skvělé při kašli a bolesti v krku
Recenze produktu: Isla Medic Hydro+ 20 pastilek
5 / 1x
Dobre zvlhčujúci a ukľudňujúci účinok na sliznicu hrdla a ústnej dutiny
Recenze produktu: Isla -Cassis 30 bylinných pastilek
4.8 / 4x
velmi dobré
Recenze produktu: Generica Hydro 20 pastilek
4.7 / 30x
Tyto pastilky jsem vyzkoušela v zimním období, kdy jsem v kombinaci s klimatizací a zároveň vytápěnou místností, přišla téměř o hlas a zároveň jsem cítila "knedlík" v krku. Tyto pastilky mě rychle pomohly zbavit se nepříjemné bolesti. Velkým bonusem pro mě bylo to, že neměly nepříjemně sladkou ani kyselou chuť a byly menší velikosti, oproti jiným pastilkám proti bolesti v krku.

Sucho v ústech (xerostomie, hyposalivace) je nepříjemný stav způsobený sníženou tvorbou slin. Může mít různé příčiny:

 • Nedostatečný příjem tekutin a následná dehydratace - v tomto případě pomáhá doplňování tekutin a dodržování pitného režimu
 • Přijímání tekutin a následná dehydratace
 • Současný průvodní jev některých onemocnění (např. cukrovka)
 • Důsledek chemoterapie a ozařování
 • Nežádoucí účinek při užívání některých léků (např. antihistaminik - léků proti alergii)
 • Dýchání ústy (např. ucpaný nos při rýmě)

K čemu slouží sliny?

Sliny jsou klíčové pro několik důležitých funkcí v lidském těle:

 • Při příjmu potravy: Sliny hrají důležitou roli při příjmu potravy. Jejich přítomnost zvlhčuje potravu a usnadňuje proces polykání.
 • Údržba zdravé ústní dutiny: Sliny regulují pH a teplotu v ústní dutině. Díky svým antibakteriálním, antivirovým a protiplísňovým účinkům přispívají k čištění ústní dutiny a brání vzniku infekcí.
 • Remineralizace zubní skloviny: Sliny obsahují látky, které pomáhají remineralizovat zubní sklovinu. Tím chrání zuby před působením bakteriálních kyselin a předchází vzniku zubního kazu.
 • Ochrana před infekcemi: Sliny chrání ústní dutinu před infekcemi a podílejí se na celkové ústní hygieně tím, že rozkládají zbytky potravy a odplavují bakterie.

 

Celkově lze říci, že sliny jsou klíčové pro zachování zdravé ústní dutiny a podporu trávicího procesu. Zdravý člověk produkuje během dne přibližně 1-1,5 litru slin.

Sucho v ústech a životospráva

Sucho v ústech nebo xerostomie může být způsobeno několika faktory, mezi které patří i životospráva. Níže uvádíme několik důvodů, proč špatné stravovací návyky mohou vést k suchu v ústech:

 • Nízký příjem tekutin: Neadekvátní příjem tekutin může způsobit dehydrataci, což má za následek sníženou produkci slin.
 • Konkrétní potraviny a nápoje: Konzumace potravin a nápojů s vysokým obsahem kofeinu nebo alkoholu může přispívat k dehydrataci a suchu v ústech.
 • Kouření: Kouření tabáku může dráždit sliznice v ústech a způsobovat xerostomii.
 • Chronický alkoholismus: Nadměrná konzumace alkoholu může mít dehydratační účinky a ovlivňovat produkci slin.
 • Užívání ústních vod s chlorhexidinem: Některé ústní vody obsahující chlorhexidin, pokud jsou užívány dlouhodobě, mohou narušit mikroflóru v ústech a způsobit sucho.

 

Je důležité si být vědom toho, jak životní styl a stravovací návyky mohou ovlivnit suchost v ústech a případně je upravit pro dosažení optimálního zdraví ústní dutiny.

Přírodní léčba sucha v ústech

Přírodní léčba tohoto stavu může zahrnovat několik jednoduchých opatření, která mohou pomoci udržovat správnou vlhkost v ústech:

 • Citrusové plody: Ovoce, jako jsou pomeranče, grep nebo citróny podporují tvorbu slin díky své kyselosti. Popíjení vody s kapkou citrónové šťávy je osvěžující a zároveň podporuje tvorbu slin
 • Žvýkání bezolovnaté žvýkačky: Žvýkání bezolovnaté žvýkačky stimuluje produkci slin. Vyhněte se ale žvýkačkám s obsahem cukru, protože cukr má opačný účinek a podporuje vznik kvasinek v ústech
 • Mátové nebo anýzové bonbóny: Mátové nebo anýzové bonbóny podporují produkci slin a zároveň poskytují osvěžující efekt. Mátová příchuť zmírňuje nepříjemné pocity sucha v ústech
 • Kokosový olej: Někteří lidé nacházejí úlevu od sucha v ústech pomocí kokosového oleje. K dispozici jsou speciální kokosové oleje určené k ústní hygieně, které udržují vlhkost v ústech a redukují nepříjemné pocity

 

Sucho v ústech pak může mít za následek zápach z úst, zvýšenou kazivost zubů, problémy při polykání a mluvení. Nabízíme také několik speciálních přípravků na tento problém.

Jak se léčí xerostomie?

Léčba xerostomie závisí na typu xerostomie a zachované funkci slinných žláz:

 • Subjektivní xerostomie (pocit pacienta): Pokud nedojde k diagnostikovanému snížení produkce slin a jedná se pouze o subjektivní pocit sucha, může být užitečné zvýšit příjem tekutin, vyhýbat se podnětům (např. kofein, alkohol, kouření) a používat hydratační gely či přípravky na ústní hygienu.
 • Objektivní xerostomie (potvrzené snížení produkce slin): Pokud dojde k diagnostikovanému snížení produkce slin a jsou zachovány funkční slinné žlázy, léčba může zahrnovat stimulaci tvorby slin pomocí léčiv zvaných sialogoga. Příkladem může být alkaloid pilokarpin, který lékař může předepsat.

 

Je důležité konzultovat stav s lékařem, aby bylo stanoveno správné řešení, v závislosti na konkrétní příčině xerostomie a její závažnosti.

Podívejte se na produkty z kategorie Sucho v ústech seřazené od nejlépe hodnocených. Podívejte se na produkty z kategorie Sucho v ústech seřazené od těch nejlevnějších. Kategorii Sucho v ústech jsme pro vás také poskládali od nejkvalitnějších produktů.