Bolest v podbřišku: příčiny, projevy, léčba a prevence

Bolest v podbřišku může být způsobená mnoha onemocněními a je ovlivněná velkým počtem faktorů. Silná bolest v podbřišku nebo bodavá bolest v podbřišku pravděpodobně značí stav, při kterém je třeba ihned navštívit lékaře. V této oblasti jsou uložené orgány močového ústrojí, pohlavní orgány a tlusté střevo, se kterými může být něco v nepořádku a urychlená návštěva odborníka zachraňuje životy. Ostrá bolest v podbřišku při menstruaci je běžným symptomem, když se ale vyskytuje mimo periodu nebo u osob, které menstruaci nemají, příčina bude jinde.

pilulka

Příčiny bolesti v podbřišku

Příčin bolestí v podbřišku je mnoho, mají podobné příznaky, ale rozdílnou léčbu, ke které je nutná správná diagnóza určená lékařem. Mezi onemocnění, která mohou bolesti způsobovat patří např.:

mocove cesty

Infekce a záněty močových cest

  • častou příčinou bolesti bývají infekce močových cest, více na ně trpí ženy než muži a vyskytují se především v zimním období
  • příznaky je pálení při močení a pocit neúplného vyprázdnění

slepé střevo

Zánět slepého střeva

  • akutní onemocnění, které je nutné včas léčit, jinak může způsobit nevratné komplikace až smrt
  • doprovází ho bodavá bolest v pravém podbřišku, nechutenství, pocit na zvracení, horečka a celková slabost

pohlavní orgány

Zánětlivé onemocnění pohlavních orgánů

  • převážně u sexuálně aktivních osob vzniká riziko zánětlivého onemocnění pohlavních orgánů
  • stejně jako u zánětu močového měchýře se objevuje pálení při močení, také nepříjemná bolest v podbřišku při sexu, u žen při menstruaci
  • zánětlivá onemocnění způsobují mikroby a kvasinky
  • z 80 % jsou příčinou sexuálně přenosné choroby

endometrioza

Endometrióza

  • nejčastější gynekologické onemocnění u žen
  • buňky děložní sliznice se nachází mimo dělohu, kde při menstruaci způsobují krvácení a přispívají k rozvoji chronického zánětu
  • bolest v podbřišku po sexu, při močení
  • může způsobit neplodnost

delozni myomy

Děložní myomy

  • nádorové onemocnění žen v reprodukčním věku
  • genetické, hormonální a růstové faktory vedou k onemocnění
  • čím více porodů žena prodělala, tím menší riziko myomů má
  • mezi další příznaky patří bolest při močení, dlouhá a nepravidelná menstruace a potíže s otěhotněním
  • může se objevit krvácení mimo cyklus a bolest v podbřišku

travici trakt

Chronické poruchy trávicího traktu

  • dyspepsie dolního typu (syndrom dráždivého tračníku)
  • projevuje se také pocitem nutkání na stolici, pocit nedostatečného vyprázdnění a nadýmání
  • nastává změna frekvence nebo charakteru stolice – průjem nebo zácpa

pohybovy aparat

Poruchy pohybového aparátu

  • bolest v podbřišku může být způsobená přetížením svalů psoas a iliacus nebo problémy s pánevním dnem

Specifické příznaky bolesti v podbřišku

  • Bolest v podbřišku a menstruace

Příznakem je bolest v podbřišku před menstruací, způsobená hormony, které přivádí stěny dělohy ke kontrakci. Bolest v podbřišku týden před menstruační fází bývá spolehlivým ukazatelem a připomínkou pro mnoho žen, je však vhodné navštívit gynekologa a ujistit se, že je vše v normě. Bolest v podbřišku po menstruaci mohou způsobovat děložní myomy, cysty na vaječníku, endometrióza nebo zánětlivá onemocnění. Bolest podbřišku v menopauze má na svědomí zvýšená produkce progesteronu, kvůli kterému dochází k ochabnutí břišního svalstva a zpomalené práci střev, vedoucí k nadýmání a plynatosti.

 

  • Bolest v podbřišku a ovulace

Kromě menstruace způsobuje bolest v podbřišku ovulace. Bolest v podbřišku po ovulaci i bolest v podbřišku při ovulaci ovládají ženské hormony, které napínají vazivo a membránu vaječníku produkujícího vajíčka. Prasknutí folikulu (místo, kde dozrává vajíčko) může rovněž způsobit bolest při produkci tekutin a krve. Uhnízdění vajíčka neboli nidace bolest nezpůsobuje.

 

  • Bolest v podbřišku v těhotenství

Vzhledem k růstu plodu se rozpíná děloha a její vazy a pro ostatní orgány je méně místa než předtím, to samo o sobě může přinášet bolesti. Nejedná se o mimořádný stav, bolesti v podbřišku zažívá v těhotenství až polovina žen. Bolest by neměla působit trvale a neměla by se zhoršovat. Příčinou bolesti může být také mimoděložní těhotenství, které se u žen většinou opakuje, takže je podstatné důsledně monitorovat další těhotenství, aby se předešlo komplikacím.

 

  • Bolest v podbřišku u mužů

Bolest v podbřišku u muže způsobují nejčastěji potíže s trávicím ústrojím, jako je zánět tlustého střeva (doprovázený průjmem, bolestivým konečníkem a nevolností), žaludeční vřed (bolesti břicha při jídle, po jídle nevolnost) a zánět slepého střeva (tupá bolest v podbřišku u mužů je jedním z příznaků, dále nevolnost, zvracení, teplota). Infekce močových cest jsou méně běžné než u žen, ale nejsou vyloučené, jedná se o zánět močového měchýře a močové trubice (doprovázeno bolestí či řezáním při močení, častou potřebou močení, eventuálně zarudlým penisem). Obtíží specifickou pro muže je zvětšená prostata, která způsobuje častou potřebu močení, inkontinenci, až výskyt krve v moči. Zánět varlat se kromě bolesti v podbřišku vystřelující do třísel vyznačuje horečkou a bolestí při pohlavním styku. Otočení varlat vzniká při sportu nebo při sexu a rychlý chirurgický zákrok je nutný, aby nedošlo k jejich odumření.

 

  • Bolest v podbřišku u dětí

Některé příčiny u dětí mohou být stejné jako u dospělých, především týkající se trávicího traktu a zánětlivých onemocnění močových cest. Nejvážnější diagnózou je zánět slepého střeva, při kterém se bolest vyskytuje v pravém podbřišku. Častým důvodem jsou zaražené větry, které se projevují nafouklým břichem a občasnou vystřelující bolestí. Bolest v podbřišku u kluka může způsobit akutní skrótum, zapříčiněné nejčastěji torzí nadvarlete (přidává se bolest a otok v oblasti varlat).

 

  • Léčba a prevence

Léčba bolesti podbřišku se odvíjí od správné diagnózy a zpravidla vyžaduje lékařské vyšetření a předpis léků. Prevencí je jako u mnoha onemocnění dodržování zdravého životního stylu, dostatečného pitného režimu, zařazení pravidelné pohybové aktivity a adekvátní délky spánku. Některým onemocněním se však nelze vyhnout, jsou-li způsobené geneticky nebo je jejich příčina nejasná. Ke zmírnění symptomů a zklidnění zkuste bylinné čaje obsahující heřmánek, mátu, meduňku nebo houbu čagu, která podporuje zdraví orgánů uložených v břišní dutině.

Průvodní příznaky bolesti v podbřišku

  • Bolest v podbřišku a výtok

Bílý výtok a bolest v podbřišku může značit těhotenství nebo pohlavní infekci. Bolest v podbřišku a hlenovitý výtok je normální součástí období ovulace a pokud se k němu nepřidá zápach a svědění, není nutné ho léčit. Světle hnědý výtok a píchavá bolest v podbřišku v těhotenství není důvodem k obavám, je to známka běžného procesu, při kterém odchází stará krev z těla, může být také průvodním příznakem gravidity, stejně jako slabé špinění a bolest v podbřišku.

 

  • Krvácení a bolest v podbřišku

Nejčastějším důvodem pro krvácení je menstruace. Pokud ale tuto příčinu vyloučíte, může se jednat o závažnější příčinu. Krvácení může způsobit úder do břicha, při kterém dojde k poškození útrob nebo mimoděložní krvácení.

 

  • Nadýmání a bolest v podbřišku

Zácpa a bolest v podbřišku je běžným problémem, který trápí děti i dospělé. Řešení může být tak jednoduché jako úprava stravy s důrazem na dostatek vlákniny.

 

  • Plynatost a bolest v podbřišku

Jak při zaražených větrech, tak při zánětu slepého střeva může doprovázet bolest v pravém podbřišku plynatost. Komplikace nastávají, když nedochází ani k úniku větrů ani vyprazdňování stolice, jelikož nestrávené zbytky jídla zůstávají v těle po delší dobu než je přirozené.

 

  • Bolest v podbřišku a průjem

Průjem je zpravidla způsobený chronickým onemocněním trávicího traktu. Důvodem bývá i intolerance určitých potravin (laktóza, lepek apod.) nebo výskyt zánětu v trávicím ústrojí.

Prevence bolesti v podbřišku

  • Zdravý životní styl a strava

Jak již bylo zmíněno, velkému počtu onemocnění, která způsobují bolest v podbřišku se lze vyhnout úpravou stravy. K lepšímu trávení napomáhá dostatek vlákniny, hlavně té nerozpustné. Ta se nachází v celozrnných produktech, brukvovité a kořenové zelenině. Aby nedocházelo k zahuštění stolice, která by později mohla způsobovat zácpu, je podstatné dodržovat pitný režim konzumací čisté vody, bylinných čajů, polévek i čerstvého ovoce a zeleniny. Pro podporu trávení jsou vhodná i probiotika a prebiotika starající se o zdravou střevní mikroflóru. Ke zlepšení zdravotního stavu přispívá snížení konzumace alkoholu a kofeinu, jelikož se jedná o látky, jež tělo obtížněji tráví a přináší také vedlejší účinky. Posledním dílkem puzzle zdravého životního stylu je pravidelná fyzická aktivita zlepšující tok krve do orgánů a starající se o vaši psychickou pohodu díky produkci hormonů endorfinů.

 

  • Hygiena a péče o pohlavní orgány

Prevencí pohlavních chorob je jejich důkladné mytí a dodržování hygieny při a po sexu. Použití kondomu zabrání přenosu infekcí a s vysokou účinností ochrání i od neplánovaného těhotenství. Obzvláště u styku s neznámými partnery je třeba vyhnout se nechráněnému sexu, abyste předešli případné nákaze. Stejně tak sdílení sexuálních pomůcek je nejen z hygienického hlediska nevhodné.

 

  • Pravidelné preventivní prohlídky u lékaře

Podstatnou částí prevence je vyšetření pohlavních orgánů, trávicího ústrojí a močových cest. Zdravotní pojišťovny přispívají či plně hradí preventivní vyšetření u rizikových skupin. Některá onemocnění mohou být ze začátku bezpříznaková a jejich včasná diagnostika problém dokáže vyřešit. Testy na pohlavní choroby jsou při doporučení od lékaře zpravidla zdarma, testy na HIV jsou anonymní, takže se jedná o diskrétní a snadný prostředek, jak si být jistý svým pohlavním zdravím.

 

  • Správné užívání antikoncepce

Nesprávně zvolená antikoncepce může naopak od zmírnění bolesti a jiných nepříjemných symptomů bolest způsobovat. V současné době je na trhu velké množství antikoncepcí v různých formách a někdy je třeba jich vyzkoušet víc, než zjistíte, která vám vyhovuje. Pokud máte pochyby o zvolených prášcích, konzultujte je s lékařem. Vzhledem k hormonálním charakteru antikoncepce (většiny) je třeba dodržovat návod na užívání, jinak by léčba nebyla účinná. Bolest v podbřišku po vysazení antikoncepce mají na svědomí hormony, které způsobují obtíže i před menstruací a v období ovulace.

Bolest v podbřišku a sex

Bolest podbřišku po sexu u žen dokáže způsobit nedostatečné uvolnění poševního svalstva nebo nedostatečná lubrikace. Závažnější příčinou jsou mimovolné stahy poševní svaloviny (vaginismus), endometrióza nebo myomy. Bolest podbřišku po styku může způsobit také infekce, jak u mužů, tak u žen. Správná hygiena zamezí přenosu infekcí a rozvoji pohlavních onemocnění. Bolest podbřišku při sexu se vyskytuje u žen v menopauze z důvodu ztenčení poševní sliznice a snížení lubrikace.

Bolest v podbřišku a těhotenství

Opožděná menstruace a bolest v podbřišku může signalizovat graviditu. Bolest podbřišku na začátku těhotenství, stejně jako bolest v podbřišku na konci těhotenství je vyvolaná změnami, kterými ženské tělo prochází. Hladiny hormonů jsou jiné než předtím a děloha je natažená na její několikanásobek. Kromě opožděné menstruace může být také bolest v podbřišku příznak těhotenství. Vzhledem k působení hormonů a zvýšené funkce ženských pohlavních orgánů může být v těhotenství bolest v podbřišku jako při menstruaci. Kromě bolesti zad provází bolest v podbřišku v těhotenství třetí trimestr. Bolest v levém podbřišku v těhotenství pravděpodobně značí zaražené větry. Bolest v pravém podbřišku v těhotenství může způsobit zánět slepého střeva, ale zaražené větry také. Bolest v podbřišku v těhotenství při chůzi způsobují nárazy plodu a zvětšené dělohy na okolní orgány. Komplikace nastávají, když bolesti neustupují nebo se dokonce stupňují. Tmavě hnědý výtok je také důvodem k návštěvě lékaře. Obzvláště pro prvorodičky je celý proces těhotenství neznámý, není od věci jakékoliv pochyby konzultovat s odborníky.

Závěr

Důvodů k bolesti v podbřišku je velké množství, od banalit, které lze vyřešit změnou stravy po vážné diagnózy nutné chirurgického zákroku. U žen se bolesti vyskytují častěji, pravidelně během menstruace a v těhotenství. Vzhledem k podobným příznakům u různých onemocnění je důležitá návštěva lékaře, který v lepším případě vyloučí závažné diagnózy. Obecným doporučením pro zmírnění bolesti podbřišku je dodržování pestrého jídelníčku a pitného režimu, aplikace suchého tepla na bolestivou oblast a klidový režim.

Co k tématu říká náš odborník Jana Nová, DiS.?

Pokud i přes tato opatření budou bolesti přetrvávat anebo se naopak budou zhoršovat, navštivte svého ošetřujícího lékaře. Prevencí je zdravý životní styl, pravidelný pohyb, vyvážený jídelníček a dostatek spánku. Také je vhodné se vyhýbat stresovým situacím a nesmíme zapomínat na pravidelné preventivní prohlídky u lékaře. Prevencí pohlavních chorob je důkladné mytí a dodržování hygieny při a po sexu.

Zdroje

https://www.cpzp­.cz/clanek/5575–0-Za-bolesti-bricha-mure-byt-stres-ale-i-vazna-nemoc.html
 https://zdravi.euro.cz/…iciny-lecba/

Autor článku

Lucie Seidlová

Mám za sebou studium na Univerzitě Karlově, po kterém jsem se přesunula na Fakultu sportovních studií na Masarykově univerzitě. Ke zdravému životnímu stylu a pohybu jsem nikdy neměla daleko, až donedávna jsem totiž závodila v gymnastickém aerobiku. Zajímá mě, jak vše v těle funguje a sleduji nové trendy, které slibují dlouhodobé výsledky a spokojené lidi. Už od malička mě bavilo psát, a proto jsem ráda, že to můžu uplatnit zrovna v oblasti, ve které se každý den pohybuji. Zároveň se pořád dozvídám nové informace, které pak využívám v každodenním životě.

Všechny články od autora