regenerace po cvičení
Znáte to, když otročíte dlouhé hodiny cvičením v domnění, že čím více odcvičím, tím budou vypadat lépe a mít větší svaly. Naneštěstí, tělo takto nefunguje. Nemusí pomoci ani různé speciální tréninky nebo doplňky, protože ať už je váš cíl zhubnout, nabrat svaly, zvyšovat sílu… trénink je pouze stimul pro svaly, klíčové pak je i to, co se děje potom. Jinak řečeno – když regenerujete.
regenerace

Proč je regenerace důležitá

Cvičení nebo jakákoliv jiná fyzická aktivita způsobuje výrazné změny v lidském těle. Obzvláště při opakovaném a intenzivním tréninku dochází k rozpadu svalové tkáně a vyčerpání svalového glykogenu, který dodává tělu energii. Takto poškozený a bolavý sval potřebuje na opravu a zacelení jeden až dva dny. Bolest svalů může být velmi nepříjemná a může vás omezovat i při těch nejzákladnějších úkonech, jako je vstávání z postele, chůze po schodech nebo zvedání těžkých předmětů.

Typy regenerace

Sportujeme s Kačkou - co na klouby?
Sportujeme s Kačkou - co na klouby?
Krátkodobá regenerace

Krátkodobá regenerace

Krátkodobé zotavení nastává bezprostředně po intenzivním tréninku. Může jít o aktivní zotavení, což je vlastně cvičení s nízkou zátěží, nebo strečink. Ten provádíme během ochlazovací fáze po tréninku, ale i před tréninkem nebo během dní, kdy necvičíme. Dalším druhem krátkodobé regenerace je i zaměření na doplňování látek, které se během cvičení z našeho těla vyplavují a způsobují namožené svaly či poškození svalů. Jde zejména o doplnění bílkovin, popřípadě sacharidů. Svaly potřebují i dostatek vody, proto byste měli pravidelně hydratovat své tělo.

Zdravé klouby

Jak vybrat přípravky na klouby

Péči o klouby, chrupavky a kosti velmi často podceňujeme a obvykle ji začínáme řešit až s přicházejícími problémy. Starat bychom se o ně měli dopředu a myslet na ně při každé větší zátěži. Přeci jen nás provázejí v průběhu celého života a vykazují obrovskou službu. Různé kolageny a výživy na klouby však nejsou spásou a univerzálním lékem na poničené klouby. Výživa na klouby, masti na klouby a další přípravky jsou dnes běžně dostupné, třeba u nás na Pilulka.cz.
Doplňky stravy na klouby

Doplňky stravy na klouby

Komplexní péče o klouby, kosti a šlachy je důležitá pro zachování jejich dobrého stavu a funkčnosti. Naše klouby zatěžujeme po celý život, hlavně pokud uznáváme aktivní životní styl a rádi sportujeme. Oplátkou bychom jim měli poskytnout tu nejlepší péči a výživu. Z množství přípravků můžeme volit formu pro nás nejvhodnější, například přípravky ve formě želatiny, tablet, čistý bioaktivní kolagen nebo sypké přípravky.

Sportovní výživa na klouby

Sportovní výživa na klouby

Přípravky na klouby jsou oblíbené hlavně u aktivních sportovců, kteří své klouby nadměrně zatěžují a tím rychleji opotřebovávají. Aby se vyhnuli nepříjemným bolestem a omezování v pohybu, je dobré brát kloubní výživu preventivně. Účinné látky zvyšují odolnost chrupavek vůči tlaku a udržují pružnost a pohyblivost kloubů.

Léky na klouby

Léky na klouby

V péči o klouby se nachází široká škála produktů. Ať už máme klouby poničené a trápí nás bolesti, záněty kloubů nebo bolest svalů, na pomoc přispěchá Kamzík, Alavis nebo Klokan. Je dokázán příznivý účinek vitamínu C pro naše klouby, obsažený v každém kvalitním produktu společně s želatinou a kolagenem.

1

Jak vybrat kloubní výživu

Vybrat přesný a správný přípravek pro prevenci a výživu kloubů a kostí nelze tak snadno. Důležité je však složení kloubního přípravku. Pro naše kosti, klouby a chrupavky je důležitá každá ze zmíněných látek, nejlépe tedy užívat jich několik dohromady. Oblíbenými přípravky jsou Kamzík, Alavis, Klokan a další. Kromě potravinových doplňků můžeme bolest a otoky zmírnit i účinnou mastí na klouby, ať už nás trápí bolesti kloubů rukou, nebo nohou.
1

Kolagen na klouby

Kolagen je ve vodě rozpustná živočišná bílkovina – skleroprotein – základní stavební hmota všech pojivových a vazivových tkání. S přibývajícím věkem se schopnost tvořit kolagen ztrácí a je třeba ho doplňovat pro správnou funkci kloubů, kostí i svalů. Lze jej přidávat i do běžného jídla, doporučená denní dávka je 13 g. Užívat se dá prakticky neomezeně po jakoukoliv dobu. Jde o tělu zcela přirozenou látku.

1

Glukosamin sulfát

Stavební látkou pro tvorbu vazivové tkáně je glukosamin sulfát. Vyskytuje se ve formě stabilních solí (síran a chlorid) nebo jako N-acetylglukosamin. Je součástí léčivých přípravků a doplňků stravy, užívaných hlavně při bolesti a zánětu při artróze. Jde o tělu vlastní látku nazývanou jako „kloubní výživa“ ve formě kyseliny hyaluronové.

1

Chondroitin sulfát

Chondroitin sulfát je nejvíce zastoupený ve strukturách mezibuněčné hmoty chrupavek, které povzbuzuje k tvorbě kolagenu. Působí proti stárnutí kloubů a rovněž má protizánětlivé účinky. Plný příznivý účinek chondroitinu se projeví zhruba po dvou měsících užívání a působí setrvačně ještě po několik následujících týdnů. Chondroitin sulfát se vyskytuje i v ostatních pojivových tkáních. Průmyslově se získává extrakcí chrupavek (hovězích, vepřových).

MSM – Metylsulfonylmetan

MSM se doporučuje jako doplněk léčby při zánětlivých onemocněních kloubů, tlumí bolest a snižuje otoky. MSM se také stará o stav našich kloubů, svalů, šlach, chrupavek, kůže a vlasů. Neovlivňuje však ztuhlost kloubů. Je vhodný pro každého, kdo dbá na prevenci zranění kloubů a kostí. Běžná denní doporučená dávka je v rozmězí mezi 3–6 g.

Extrakt z boswellie serraty

Protizánětlivé účinky z extraktu z boswelie jsou prokazatelně srovnatelné se synteticky vyráběnými léky. Boswellové kyseliny, získávané ze stromu pod českým názvem kadidlovník (Boswellia serrata), jsou hlavní složkou extraktu a zmírňují bolesti kloubů a jejich ztuhlost – blahodárně působí na osteoartritické projevy a působí příznivě u všech chronických zánětlivých onemocnění. Kromě kloubních problémů se tento extrakt používá také při léčbě astmatu či zánětlivých onemocnění střev právě pro své protizánětlivé účinky.

Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová je endogenní polysacharid, který se nachází hlavně v kůži, kostech, kloubech a meziobratlových ploténkách. Zlepšuje klouzání kloubů po sobě i jejich schopnost absorbovat nárazy. Zvýšená fyzická aktivita může být příčinou poškozování chrupavek a ubývání kloubní tekutiny. Aplikací kyseliny umíme vrátit její množství na původní hodnotu. Jednorázová indikace ve formě kapek k vnitřnímu užití zvyšuje hydrataci, pružnost a sílu pokožky, zvlhčuje zevnitř ven a zajišťuje normální funkci kloubů.

Vitamíny na klouby

Aby klouby nebolely, zvolte pestrý jídelníček, kromě kolagenu a dalších látek zařaďte vitamín C a E. Například vitamín C podporuje vlastní tvorbu kolagenu a napomáhá správnému formování chrupavek a vaziv. Nejvíce „céčka“ obsahují šípky, z běžně dostupnějšího ovoce pak černý rybíz, kiwi a jahody. Ze zeleniny hlavně brokolice a červená paprika. V případě, že váš jídelníček není tolik pestrý na ovoce a zeleninu, užívejte kloubní přípravky, které doplní kloubním chrupavkám nejen tolik potřebné vitamíny, ale též kolagen a vápník.