
PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.
Dobrý den,
záleží na vzhledu pupínků. Pokud se jedná pouze o mírně vystouplé, začervenalé hrbolky, někdy i společně se vyskytující se suchou kůží, pak se může jednat o atopický ekzém nebo nějakou jinou formu ekzému. Jednalo by se o nejčastější příčinu těchto potíží.
Pokud jsou pupínky naplněny hnisem, může se jednat o dyshidrotický ekzém. Tento typ ekzému postihuje ruce a nohy a je charakterizován malými puchýřky naplněnými tekutinou. Často jsou jím postižení lidé se sklony k atopickému nebo kontaktnímu ekzému.
Pro definitivní stanovení diagnózy lze využít kožního lékaře.
Pokud by se jedno o ekzém, tak léčba ekzému se skládá ze dvou částí - tou první je správná péče o pokožku a druhá je pak řešení samotných pupínků.
Pokud se současně vyskytuje i suchá kůže, pak se využívají emoliencia (změkčující krémy a masti). Je třeba nanášet rozumné množství krému. Nadměrným množstvím krému obvykle nedochází ke zlepšení, naopak. Pravidlo pro aplikaci krémů a mastí je aplikovat i v klidových stadiích, toto je základní preventivní opatření atopického ekzému. Krém s výbornými referencemi od pacientů je např. Dexeryl. Jinou možností je hydratační krém Cerave. Ostatně od značky Cerave lze využít i mycí hydratační přípravek Cerave hydratační emulze.
Pro samotnou léčbu pupínků lze pak využít protizánětlivé prostředky. Tzv. kortikoidy se užívají jen krátce k překonání kritických obtíží. Ošetřují se především místa, kde je ekzém nejhorší, obyčejně večer po koupeli či sprše. Nejprve je ale nutné kůži ošetřit promašťující a hydratační mastí. Později se frekvence aplikace kortikosteroidů snižuje (event. se zcela vysazují). Volně prodejnou mastí s obsahem kortikoidů je Hydrocortison mast.
Mějte hezký den, Pavel Horký
Doporučené produkty
Doporučené kategorie
Podobné dotazy
Vypadávání vlasů po vysazení antikoncepce
AntikoncepceDermokosmetikaDoplňky stravyKůžeNemoci a příznakyVitamíny a minerályVlasy a nehtyZdraví a prevenceDobrý den, před třemi měsíci jsem vysadila HA a začaly mi mnohem více vypadávat vlasy. Rozumím tomu, že je to kvůli hormonálním změnám. Byla bych ráda za radu, jaké sérum (nebo jiný přípravek) by mi mohlo pomoct.
Děkuji Vám za odpověď
Mramorová kůže
DermokosmetikaNemoci a příznakyZdraví a prevenceDobrý den,
ráda bych si nechala od Vás poradit ohledně mramorové kůže. Dělá se mi na nohou a rukou už nějakou dobu. Jiné příznaky nemám. Nejvíce se zhorší třeba v zimě, ale i v klidovém stavu je vidět. Od dětsrcí trpím na křečové žíly. Nedávno jsem byla na krevních testech (udělaných jako před operací) a vše v pořádku. Děkuji.
Nejnovější dotazy
Přechod léků
Léky Dobrý den,
prosím o odborné upřesnění postupu při přechodu z Trittica AC 100 mg na Trittico Prolong 150 mg.
Současně začínám postupně vysazovat Rivotril, který užívám od června. Po přechodu z 1mg tablet na kapky (první den 10 kapek, nyní 9 kapek) se budím kolem 3. hodiny ranní a cítím výraznou únavu. Kapky užívám třetí den.
Prosím o doporučení, jakým způsobem se obvykle provádí přechod na Trittico Prolong a jaký je obecně bezpečný postup při postupném snižování Rivotrilu, aby se minimalizovalo ranní probouzení a zhoršení spánku.
Děkuji. Ilona Pavlovská
svědění kolem konečníku
KůžeZdraví a prevenceJiž delší dobu mě svědí kolem konečníku. Před 15 lety operace hemeroidů Staplerovou metodou. Konečník omývám bylinkovým tekutým mýdlem po každé stolici, mazala jsem dubovou mastí, stolice pravidelná, každé ráno. Někdy je stav lepší ale pocit svědění mám. Moje psychika není nejlepší, málo spím (asi hodiny denně), zhoršila se při péči o nemocnou psychicky labilní maminku (90 let) a to 24/7 hodin. Maminka v březnu zemřela.
Děkuji
Zeptejte se lékárníka
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.




