Vitamín B6 - pyridoxin - Na spánek (2 produktů)

Aktivní formou tohoto vitamínu je sloučenina pyridoxal-5-fosfát. Jedná se o důležitou látku, označovanou jako důležitý kofaktor enzymů. To znamená, že funguje jako látka v souladu enzymy, pod označením koenzym. Tato látka se pevně váže na …

Zobrazit více
Vitamín B6 - pyridoxin - Na spánek - recenze a zkušenosti zákazníků
Zajímá vás, jaké zkušenosti mají s produkty Vitamín B6 - pyridoxin - Na spánek ostatní zákazníci? Mrkněte na jejich recenze. Ať nekupujete zajíce v pytli.
Produkty kategorie Vitamín B6 - pyridoxin - Na spánek lidé hodnotí na 98 %
Recenze produktu: Bornature Harmony 60 tablet
5 / 2x
Kdyby se udělalo výhodnější balení bylo by to super.
Recenze produktu: Astina SuperMag B6 Chelát 30 kapslí
5 / 2x
Tato chelatova forma je vyborna na rozdiel od oxidu Mg,po ktorom necitim ziadny ucinok. Po tomto chelate citim viac enegie,povzbudi a je velmi vhodne po cviceni \ud83d\ude00
Recenze produktu: Generica Pyridoxin 30 tablet
5 / 29x
Užívám na doporučení lékaře při problémech s krvetvorbou
Recenze produktu: Generica Magnesium B6 60 tablet
5 / 4x
Toto berieme s manželkou už roky na striedačku s drahším Magne B6, najmä pri prudkých zmenách počasia a rozdiel sme nepobadali.
Recenze produktu: Barny's Dětský HypnoX zklidňující sirup 120 ml
5 / 7x
Odporúčam pokiaľ ma dieťa problem zo spankom, zaspat, či sa budi po zaspati. Nechcela som synovi davat silný liek no tento prípravok pomohol. Syn ma diagnostikovane ADHD, ma mentalne postihnutie
Recenze produktu: Glo Tbl. Hořčík + B6 100 tablet
5 / 2x
Je to paráda u vás nakupovat
Recenze produktu: D-Stress 40 tablet
5 / 1x
S prodiktem jsem moc spokojena, plní přesně to co potřebuji.
Recenze produktu: Revital Hořčík + B6 20 šumivých tablet
5 / 4x
odporúčam!
Recenze produktu: Generica Magnesium B6 20 šumivých tablet
5 / 12x
Ok
Recenze produktu: GymBeam Magnesium chelate + B6 pomeranč 20 tablet 20 šumivých tablet
5 / 5x
Prijemna chut

Aktivní formou tohoto vitamínu je sloučenina pyridoxal-5-fosfát. Jedná se o důležitou látku, označovanou jako důležitý kofaktor enzymů. To znamená, že funguje jako látka v souladu enzymy, pod označením koenzym. Tato látka se pevně váže na bílkovinné části celé řady enzymů a umožňuje jejich katalytickou aktivitu, což znamená, že pomáhá urychlovat metabolické reakce a chemické reakce v buňkách. Zmíněné enzymy působí při rozkladu a zužitkování bílkovin, cukrů a tuků z potravy. Je důležitý v procesech přeměny zásobních cukrů v játrech a svalech na energii.

Proč je důležitý příjem vitaminu B6?

 • Energetický metabolismus: Vitamin B6 je klíčovým hráčem v přeměně živin, zejména bílkovin. Pomáhá při rozkladu a vstřebávání aminokyselin
 • Tvorba neurotransmiterů: Pyridoxin je nezbytný pro syntézu neurotransmiterů, jako je serotonin, dopamin a noradrenalin. Tyto látky mají významný vliv na emocionální stav a nervový systém
 • Imunitní funkce: Vitamin B6 podporuje imunitní systém tím, že ovlivňuje tvorbu protilátek a aktivitu bílých krvinek
 • Hemoglobin a krvetvorba: Podílí se na tvorbě hemoglobinu, což je klíčový protein v červených krvinkách, který přenáší kyslík a oxid uhličitý
 • Regulace hormonů: Pyridoxin reguluje hormonální systém, zejména hormony spojené s reprodukčním systémem

Konzumace potravin obsahujících tento vitamín je proto zásadní, protože hraje klíčovou roli v mnoha dalších tělesných funkcích, včetně pohybu, paměti, reguluje stavy úzkosti a může ulevovat od depresí. Také pomáhá k tvorbě protilátek, které posilují imunitní systém a  pomáhá udržovat zdravý krevní oběh.

Vitamin B6 v potravinách

Denní dávka vitaminu B6 by se měla pohybovat v rozmezí od 1,7 do cca 2 mg u dospělých a u dětí mezi 1 - 1,4 mg. U těhotných žen se potřebná dávka pak zvýší na 2,2 mg.

Přírodní zdroje vitaminu B6:

 • Maso, játra, ryby
 • Ovoce a zelenina (avokádo, banány, brambory, zelí, mrkev, špenát)
 • Rýže, fazole
 • Slunečnicová a sezamová semínka, otruby, obiloviny, ořechy
 • Chléb
 • Vajíčka
 • Kyselé mléčné produkty

Projevy nedostatku pyridoxinu v krvi

Pokles vitamínu B6 znamená vždy souhrnný pokles vitamínů skupiny B. Projevuje se zejména podrážděností, celkovou slabostí, trháním víček, dochází ke vzniku zánětů kůže či dutiny ústní.

Konzumací kvalitní a pestré stravy dokážeme tělu dodat potřebné a dostatečné množství vitamínu B6. Ve chvíli nějakého výživového omezení, například. z důvodu nemoci, je možné "béčko" doplňovat pomocí doplňků stravy, které by však určitě neměly být náhradou zdravého jídla.

Předávkování vitamínem B6

Přebytek vitaminu B6 způsobený nadměrnou suplementací, ačkoli je vzácný, může vyvolat vážné příznaky. K předávkování dochází obvykle při překročení denní dávky 200 mg syntetického pyridoxinu. Důsledky mohou zahrnovat:

 • Degeneraci nervové tkáně,
 • Poruchy metabolismu aminokyselin,
 • Problémy s motorickou koordinací,
 • Svalová slabost a omezená chůze,
 • Neustálý pocit chladu,
 • Pocit mravenčení v končetinách.

Z tohoto důvodu je klíčové dodržovat doporučené denní dávky při užívání jakýchkoli přípravků s vitamínem B6, aby se minimalizovalo riziko předávkování.

V opačném případě, tedy nadměrném užívání vitaminu B6, může u mužů zvyšovat riziko vzniku rakoviny. Dlouhodobé užívání vysokých denních dávek může také vést k poruchám nervového systému. Jinak není jeho nadbytek nijak nebezpečný, protože jde o vitamín rozpustný ve vodě, neukládá se v těle a vylučuje močí.

Pyridoxin a jeho role v těhotenství a v dětství

Pyridoxin, známý také jako vitamin B6, hraje klíčovou roli v těhotenství a u dětí. Vitamíny skupiny B jsou v tomto období obzvláště důležité pro správný vývoj plodu a zajištění zdraví těhotné ženy. Kromě pyridoxinu jsou klíčové i další vitamíny skupiny B, jako například kyselina listová a vitamín B12.

V těhotenství je vitamín B6 důležitý pro regulaci hormonální aktivity a spolu s ostatními vitamíny B podporuje tvorbu červených krvinek a dělení buněk. Z tohoto důvodu jsou multivitaminové přípravky speciálně určené pro těhotné a kojící ženy často vhodnou volbou pro doplnění těchto životně důležitých látek.

Pro kojence je důležitým zdrojem vitamínu B6 mateřské mléko, které jim poskytuje potřebné živiny. U nekojených dětí, které se živí umělou kojeneckou výživou, bývá tato výživa běžně obohacována vitamíny skupiny B.

Pro děti od 3 let se doporučuje multivitamínový doplněk stravy nebo přípravky typu B-komplex, zejména mají-li nedostatek vitaminu B. 

Podívejte se na produkty z kategorie Vitamín B6 seřazené od těch nejlevnějších. Vitamín B6 jsme pro vás také poskládali od nejkvalitnějších. Vitamín B6 jsme pro vás seřadili od nejprodávanějších.