Vlašské ořechy (3 produktů)

Další ořech, co vlastně ořechem není. Ano, mluvíme o starém dobrém vlašáku, jenž je z botanického pohledu peckou. Roste na stromě zvaném ořešák královský, který původně zakořenil ve Střední Asii, ale dnes se mu vesele daří i u nás. Vlašský ořech má …

 Zobrazit více

Další ořech, co vlastně ořechem není. Ano, mluvíme o starém dobrém vlašáku, jenž je z botanického pohledu peckou. Roste na stromě zvaném ořešák královský, který původně zakořenil ve Střední Asii, ale dnes se mu vesele daří i u nás. Vlašský ořech má dvě slupky. Pod vrchním obalem se nachází tvrdá dřevitá skořápka, která samotný oříšek chrání. Jen co vrchní slupka změní svou barvu ze zelené na černou, ořech zpravidla spadne na zem. V tu chvíli je vhodné zahájit sběr. Tak se totiž pozná, že jsou ořechy zralé.

Vlašské ořechy a jejich vliv na zdraví

Složení vlašáků je v průměru 70 % tuků, 18 % proteinů (bílkovin) a přibližně 3 % sacharidů (cukrů). Velice prospěšné jsou syrové i v tekuté formě. Například takový olej z vlašských ořechů je skvělým zdrojem omega 3 mastných kyselin a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Z minerálních látek jsou zastoupeny například hořčík, draslík nebo fosfor. Obsahují také vitamíny B1, B2 nebo kyselinu listovou.

Alergie na vlašské ořechy

Stopy ořechů se často vyskytují i v produktech, kde byste to nečekali. Pokud máte alergii na ořechy, dejte si pozor u následujících potravin a pozorně kontrolujte jejich etikety.

  • marcipán
  • pečivo a chléb
  • sušenky, čokolády
  • cereálie a müsli
  • nugát
  • margarín

Může pes vlašský ořech?

U lidí oblíbené vlašáky nejsou pro psy ani zdaleka tak dobré. Přímo naopak. Objevují se v nich toxiny, které můžou vyvolat záchvaty nebo neurologické obtíže. U pekanů a pistácií zase riskujete, že váš čtyřnohý kámoš dostane do těla i aflatoxin, který dokáže ohrozit zdraví jater.

Jak uskladnit vlašské ořechy

Bojíte se, že vám pracně nasbírané vlašáky žluknou nebo se do nich pustí moli? Existuje hned několik způsobů, jak je uskladnit, aby vydržely dlouho krásně čerstvé. Seřadili jsme je podle trvanlivosti.

  • v lednici (vydrží až 4 měsíce)
  • zamražení (přibližně rok)
  • zavaření nasucho (několik let)

Proč vlašáky namáčet?

Zkuste přes noc pár usušených vlašských oříšků namočit do vody. Ráno na vás bude čekat příjemné překvapení v podobě dokonale čerstvé chuti. Jako byste ořech právě vyloupli ze skořápky.

Pracny z vlašských ořechů a jiné cukroví

Neodmyslitelnou součástí Vánoc je pečení cukroví. Recepty na oblíbené pracny nebo vosí hnízda se dědí z generace na generaci, protože je to zkrátka klasická vánoční lahůdka, která by neměla chybět na žádném svátečním stole. Pokud se chcete inspirovat v tom, jak péct zdravě, mrkněte sem.

 

Uživatelé hodnotí nejlépe řady Allnature a Natu.

Vlašské ořechy - recenze a zkušenosti zákazníků
Zajímá vás, jaké zkušenosti mají s produkty Vlašské ořechy ostatní zákazníci? Mrkněte na jejich recenze. Ať nekupujete zajíce v pytli.
Produkty kategorie Vlašské ořechy lidé hodnotí na 90 %
Recenze produktu: Allnature Vlašské ořechy 500 g
5 / 1x
Vlašské ořechy chutnají vždy celé rodině
Recenze produktu: Natu Vlašské ořechy 500 g
5 / 1x
přesně to co jsem si představovala
Recenze produktu: Bonitas BIO Vlašské jádra 80 g
4.6 / 10x
Orisky jsou nejlepsi dezert na svete
Recenze produktu: Snäksy Vlašské ořechy jádra 500 g
3.6 / 5x
Koupeno za akční cenu, ale ořechy již nebyly dobré, znovu bych nekoupila

Produkty z kategorie Vlašské ořechy jsme pro vás seřadili od nejlépe hodnocených. Zboží z kategorie Vlašské ořechy jsme pro vás poskládali od nejlevnějších po nejdražší. V kategorii Vlašské ořechy najdete zboží poskládané od nejkvalitnějších kousků.