Co na afty? Jak se jich zbavit?

Objevují se pouze v dutině ústní a afty někdy trpělo nebo trpí asi 70 % populace. Jejich výskyt je poměrně náhodný a ani odborníci dodnes nevědí, jak přesně vznikají. Výzkumy nejčastěji zmiňují slabou imunitu (může být i vyvolaná stresem), poranení sliznice (bývá důvodem vzniku 38 % aftů podle studie z roku 2002) a následné zanícení nebo hormonální změny, včetně menstruace. Podle University of Connecticut se neprokázal zvýšený vznik spojený s absencí žádného vitamínu.
Bez-afty

Afty v puse

Jedná se o nejčastější výskyt aftu. Vykytuje se nejčastěji v dolní části úst, na vnitřních stranách tváří a v přední části ve výšce dásní. Pokud je aft z vnějšku na rtu, jedná se o opar. Afty v puse dokáží znepříjemnit požívání potravin a tekutin nepříjemnou bolestí, v extrémních případech až ztrátou chuti. Mívají bílou, někdy lehce nažloutlou barvu.

afty-v-puse
Usmev bez aft
Afty-na-jazyku

Afty na jazyku

Mají stejně nepříjemné symptomy jako afty v puse. Afty na jazyku vedou ke ztrátě chuti a znepříjemňují život bolestí, obvzláště při příjmu potravin a tekutin. Mívají bílou, někdy lehce nažloutlou barvu.

konec aftu
co na afty

Co pomáhá na afty?

Na afty se naštěstí vyrábí spousta přípravků a léků, které dokaží efektivně a prokazatelně afty potlačit. Nejoblíbenějšími léky a doplňky stravy na afty jsou například URGO na afty, Herbadent, Aloclair, Tantum Verde (roztok) , Corsodyl, Kamistad a Solcoseryl.

Jsou afty přenosné?

Podle odborníků afty přenosné nejsou, nikdy se se přenosnost neprokázala. Není proto potřeba se obávat kontaktu s nakaženou osobou, nevadí ani líbání.

0
Pripravek proti aftum

Co jíst a čemu se výhýbat při aftech?

Čemu se vyhýbat:

  • Kořeněňá jídla
  • Citrusy
  • Káva
  • Alkohol

Co jíst:

  • Oregano
  • Řebříček
  • Arnika horská
  • Med

Obecně se vyhýbejte všem jídlům, která mohou podráždit sliznici. Doporučuje se také nekuřit a nežvýkat žvýkačky. Cibule je zkrátka zdraví prospěšná a neměla by chybět v žádném jídelníčku. Zabraňuje uvolňování zánětlivých látek v organismu, a tím přispívá obranyschopnosti.

bez aftu

Babské rady na afty

Na afty pomáhá přikládání ledu, který prokazatelně urychluje hojení. Jako častá rada se udává slaný roztok a prokazatelně prý pomáhá lékořice a potírání medem. Dále se doporučuje jíst cibuli, která zabraňuje uvolňování zánětlivých látek a dlouhodobě zlepšuje imunitu.

Vypálení afty

Afta se dá také vypálit silným alkoholem nebo francovkou. Nejedná se o nic přijemného, ale afty se tím na dobro zbavíte.

Babske-rady-na-afty