Intolerance laktózy

Jak se projevuje a co můžete jíst?

Možná jste to zaznamenali sami, možná vám poradil doktor – po mléce a mléčných výrobcích vám zkrátka není dobře. Křeče, nevolnost nebo běhání na toaletu jsou typickými znaky laktózové intolerance. Poradíme vám, co se v těle děje a co byste měli změnit ve svém jídelníčku.
intolerance laktózy

Co je laktóza?

Laktóza, nebo také mléčný cukr, je přirozenou součástí mléka savců a v mateřském mléce přispívá zdravému vývoji našich miminek. Aby tělo mléčný cukr zpracovalo, tvoří si laktázu – enzym, který cukr rozloží na galaktózu a glukózu (krevní cukr). Tyto dvě látky už pak organismus vstřebá.

co je laktóza, laktóza
s
intolerance laktózy

Co znamená intolerance laktózy?

Znamená to, že tělo nedokáže laktózu rozdělit na vstřebatelné části. Organismus není částečně nebo úplně schopen vytvořit dostatek laktázy, takže mléčný cukr putuje nerozložený do tlustého střeva. Začnou se jím živit střevní bakterie a jejich aktivita produkuje plyny a další látky, které střeva dráždí. To způsobuje nevolnost a další příznaky intolerance.

Příznaky intolerance laktózy

Podezíráte laktózu ze střevních potíží? Příznaky se objevují do 4 hodin od konzumace potravin nebo nápojů s laktózou. Sledujte, jak vaše tělo po tuto dobu reaguje. Nejtypičtější projevy jsou:
a

Alergie na laktózu vs. intolerance

Přesněji se jedná o alergii na bílkovinu kravského mléka, ne o alergii na laktózu nebo mléko obecně. Zatímco u intolerance tělo špatně rozkládá mléčný cukr, u alergie reaguje imunitní systém na alergeny v kravském mléce. Je to nejčastější alergie u novorozenců i batolat. Léčbou je kompletní vyřazení kravského mléka ze stravy alergika, případně také ze stravy kojící matky.

alergie na laktózu, alergie na mléko

Může se intolerance projevit, i když mi mléko doteď nevadilo?

Ano, tvorba laktázy se během života mění. Nejvíce laktázy tvoří novorozenci a kojenci, protože jejich organismy zpracovávají spoustu mateřského mléka. S přibývajícím věkem však tato hladina klesá a pokud bude příliš nízká, mohou se objevit problémy.

intolerance laktózy

Co můžete jíst – potraviny bez laktózy

Obecná rada zní: vyřaďte z jídelníčku vše s obsahem mléka a laktózy. Příznaky intolerance jsou však velmi individuální kvůli rozdílným hladinám laktázy v těle. Proto je možné, že vám třeba máslo a jiné mléčné výrobky s pouze malým obsahem laktózy nebudou způsobovat potíže. Sledujte svůj jídelníček a podle reakce vašeho organismu nahrazujte mléčné výrobky potravinami bez laktózy.

Mléka bez laktózy

Když se do mléka přidá laktáza, mléčný cukr se v něm rozloží na vstřebatelné látky. To je podstata bezlaktózového mléka – usnadňuje tělu trávení, obzvlášť, když to samo nedokáže. Můžete však mléko zcela vynechat a vyzkoušet sójové, ovesné nebo kokosové nápoje. Vaše káva nebo cereálie tak získají zcela unikátní chuť.

Dobroty bez laktózy

Jídelníček bez laktózy neznamená nutně konec mlsání. Vyhledejte dezerty a jogurty bez laktózy, také čokolády a další pochutiny. Když se vám nic nezamlouvá, dejte na bezlaktózové pečení za použití máselného tuku ghí.

Proteiny bez laktózy

Sportujete? Nenechte se intolerancí omezovat a podpořte svou snahu bezlaktozovými proteiny. Dopřejete tělu kvalitní výživu pro tvorbu a regeneraci svalové hmoty, aniž byste dráždili své zažívání.

bezlaktózové potraviny

Autor článku

Barbora Juřeníková
2021-06-23