Zpět do poradny
Dotaz z 17. 1. 2024

Orlistav Teva

HubnutíLéky
Orlistav Teva může dráždí žaludek? A jak dlouho a jak užívat,aby opravdu byl výsledek.Dekuji
Na dotaz odpovídá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý den, Orlistat Teva je antiobezitikum, které inhibuje gastrointestinální lipázy. Působí v žaludku a v tenkém střevě, kde takto inaktivovaný enzym (lipáza) není schopen hydrolyzovat tuk obsažený ve stravě. Z tohoto mechanismu účinku mohou plynout jeho nežádoucí účinky. Pokud byste užíval orlistat společně s jídly s vysokým obsahem tuků nebo s vysokotučnou dietou, může se zvýšit pravděpodobnost výskytu gastrointestinálních nežádoucích účinků jako je průjem, mastná olejovitá stolice, únik nebo častější stolice při odchodu plynů, nadýmání.

Proto se doporučuje nutričně vyvážená, mírně nízkokalorická dieta,

která bude obsahovat maximálně 30 % tuků. Převažovat by měla pestrá konzumace zeleniny i ovoce a denní příjem tuků, cukrů a bílkovin rozdělen do 3 hlavních jídel během celého dne. Porce by měla obsahovat maximálně 15 g tuku.

Orlistat by se neměl užívat déle než 6 měsíců, pokud po 12 týdnech se nezhubne, léčba by se měla ukončit. Dle zkušeností již po měsíci užívání je znát váhový úbytek. Doporučená dávka je 1 tobolka 3x denně vždy před, během nebo maximálně do 1 hodiny po každém hlavním jídle.

Orlistat pro Vás není vhodný, pokud máte poruchu trávení a vstřebávání základních živin (chronický malabsorpční syndrom), porušení toku žluči do střeva (cholestáza), závažné onemocnění ledvin, jestliže jste těhotná nebo kojíte.

Při dlouhodobém užívání může orlistat snížit vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích (vitamíny A, D, E, K). V případě závažného průjmu se nedoporučuje užívat antikoncepční tablety. Z důvodu špatného a neúplného vstřebávání by byl snížen jejich účinek. Dává se pak přednost jiným antikoncepčním metodám.

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceDuševní zdravíŽenské zdravíZažíváníKůžeAntikoncepceBylinkyImunitaVitamíny a minerályAntibiotikaMagnesiumTěhotenstvíPohybový systémProbiotikaDermokosmetikaDětiAlergieIntimní problémyHubnutíMenstruaceVztahy a sexOči a ušiŽíly a cévyVýživaKloubyMužské zdravíMočové cestyNervový systémCholesterol a krevní tlakDotaz na lékárnyÚsta a zubyDiabetesKašelVitamin DIntimní hygienaErekcePéče o těloHomeopatieLaktobacilyEkzémOmega 3-6-9Chřipka a nachlazeníNespavostKojeníDýchací soustavaBolest v krkuNadýmáníVitamin CDezinfekceVlasy a nehtyHorečka, zvýšená teplotaCestování a výletyPéče o pleťZácpaDětské nemociMazlíčciRegeneraceAlkoholDetoxikaceSpánekSportSvalyVaginální infekceMateřství a rodinaKřečové žílyŘedění krveOstropestřecReceptyKrásaPrvní pomocOběhový systémRýmaDětská výživaOpalováníDomácnostProstataNáplastiOparKoronavirusDomácí cvičeníPřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyČlánkyKontraindikaceLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Dotaz z 11. 10. 2026

weight loss failure at 46 years

HubnutíLéky

Hello,

I tried Mounjaro 0.5 mg for one month, but the clinic administered the injections as they were not provided through a pen device. The doctor advised that, since I did not lose any weight during that month, it was not worth continuing the treatment. However, I feel that one month may not have been enough time to properly assess its effectiveness.

Over the past year, I have gained weight and have found it extremely difficult to lose it. I am wondering whether this could be related to changes in my metabolism, as I am currently going through menopause. I have always been a very active person. In the past, dieting worked well for me, and I typically ate only once or twice a day. Now, nothing seems to make a difference on the scale.

I have tried Mounjaro, Orlistat, and other weight-loss medications without significant results. I am also working with a nutritionist, walking approximately 15,000 steps per day, and exercising regularly, yet I am seeing very little change.

I am becoming increasingly frustrated and discouraged because I do not feel comfortable in my current body, and the situation is starting to affect my mood and mental well-being.

Could you please advise what additional steps I should take or what might be causing this lack of progress?

Kind regards,

zobrazit odpověď

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy