Zpět do poradny
Dotaz z 28. 2. 2026

Užívání mounjara

Hubnutí
1.6. jsem začala na základě předpisu obvodního lékaře užívat Saxendu, bohužel po dokončení léčby úbytek váhy cca 3kg. Vyžádala jsem se recept na Wegovy. Dle doporučení lékaře jsem začala opět od nejnižší dávky a až u předposlední gramáže jsem začala hubnout a shodila jsem celkem 12kg. Vzhledem k tomu, že hmotnost bych ještě potřebovala snížit, požádal jsem o předpis na Mounjaro a to z důvodu, že váha půjde více dolů a také jsem se domnívala, že mě nebude provázet taková zácpa a velké padání vlasů.
Opět mně bylo obvodním lékařem předepsána nejnižší dávka, kterou jsem zvyšovala a současný stav je, že jsem na 7,5 mg a bohužel jsem dosud nezhubla ani kilo, chuť nemám nijak omezenou, zácpu mám silnou ataky mně to finančně vyčerpává. Je mi jasné, že musím pokračovat v injekcích dále. Můj dotaz je, pokud se mi po vyšší dávce podaří zhubnout požadovaná kila, jak si je udržet. Zdá stačí užívat dlouhodobě nižší dávku např.2,5 m .A druhý dotaz je zda lze eventuálně přejít na levnější např. Wegovy a zda je nutné vždy začít od nejnižší dávky nebo začít např. vyšší dávkou pokud léčba nebude přerušena.
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

Pokud se podaří zredukovat hmotnost, udržení váhy bude závislé na zdravém životním stylu, včetně správné výživy a zejm. pohybu. Záleží poté, co doporučí lékař za sílu léku. Obecně po dosažení cílové váhy může být užívání nižší dávky léku dostačující, ale záleží skutečně na životním stylu, který dotyčný dodržuje.

Současně popisované příznaky mohou být nežádoucí účinky současné dávky a bude třeba kontrola u lékaře. Zácpu je do té doby možné mírnit např. Lactulosou (důležitý dostatek tekutin).

Při přechodu na jinou léčbu bude pravděpodobně nutné začít znovu s nižší dávkou, aby se tělo přizpůsobilo. Dávka může být postupně zvyšována podle reakce těla a podle snášení nežádoucích účinků - postupujte dle rad lékaře. 

S pozdravem

Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceDuševní zdravíŽenské zdravíZažíváníKůžeAntikoncepceBylinkyImunitaVitamíny a minerályAntibiotikaMagnesiumTěhotenstvíPohybový systémProbiotikaDermokosmetikaDětiAlergieIntimní problémyHubnutíMenstruaceVztahy a sexOči a ušiŽíly a cévyVýživaKloubyMužské zdravíMočové cestyNervový systémCholesterol a krevní tlakDotaz na lékárnyÚsta a zubyDiabetesKašelVitamin DIntimní hygienaErekcePéče o těloHomeopatieLaktobacilyEkzémOmega 3-6-9Chřipka a nachlazeníNespavostKojeníDýchací soustavaBolest v krkuNadýmáníVitamin CDezinfekceVlasy a nehtyHorečka, zvýšená teplotaCestování a výletyPéče o pleťZácpaDětské nemociMazlíčciRegeneraceAlkoholDetoxikaceSpánekSportSvalyVaginální infekceMateřství a rodinaKřečové žílyŘedění krveOstropestřecReceptyKrásaPrvní pomocOběhový systémRýmaDětská výživaOpalováníDomácnostProstataNáplastiOparKoronavirusDomácí cvičeníPřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyČlánkyKontraindikaceLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Dotaz z 11. 10. 2026

weight loss failure at 46 years

HubnutíLéky

Hello,

I tried Mounjaro 0.5 mg for one month, but the clinic administered the injections as they were not provided through a pen device. The doctor advised that, since I did not lose any weight during that month, it was not worth continuing the treatment. However, I feel that one month may not have been enough time to properly assess its effectiveness.

Over the past year, I have gained weight and have found it extremely difficult to lose it. I am wondering whether this could be related to changes in my metabolism, as I am currently going through menopause. I have always been a very active person. In the past, dieting worked well for me, and I typically ate only once or twice a day. Now, nothing seems to make a difference on the scale.

I have tried Mounjaro, Orlistat, and other weight-loss medications without significant results. I am also working with a nutritionist, walking approximately 15,000 steps per day, and exercising regularly, yet I am seeing very little change.

I am becoming increasingly frustrated and discouraged because I do not feel comfortable in my current body, and the situation is starting to affect my mood and mental well-being.

Could you please advise what additional steps I should take or what might be causing this lack of progress?

Kind regards,

zobrazit odpověď

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy