Estrogen: co v těle dělá a jak si udržet správnou hladinu

Estrogen je známý jako ženský pohlavní hormon, který dělá ženu ženou. Má i další funkce, které na první pohled nejsou vidět. Po menopauze jeho hladina významně klesá, ale nízkou hladinu estrogenu můžete mít i dříve. Jak s tím naložit a tento hormon doplnit?

cara

Co je estrogen?

Estrogen patří mezi steroidní hormony a produkuje se ve vaječnících a žlutém tělísku. V těle ho nejčastěji najdete ve formě estradiolu, pak také estronu a estriolu. Když zaslechnete pojem estrogen, většinou se myslí právě estradiol, který je zodpovědný za velké množství procesů při menstruačním cyklu. Estron je jediným estrogenem produkovaným po menopauze, estriol přichází na řadu v těhotenství.

Estrogen a progesteron

Hladiny estrogenu a progesteronu se v ženském těle stále mění (pokud nebere hormonální antikoncepci, která udržuje stálé hladiny) a každý má svou nezastupitelnou funkci. Estrogen dosahuje nejvyšších hodnot před začátkem ovulace, druhý vrchol má ve stejnou dobu jako progesteron, a to v luteální fázi několik dní před začátkem menstruace. Když tyto hormony nejsou vyvážené, můžete se potýkat s nechtěnými symptomy.

Účinky estrogenu

Co dělá v těle estrogen? Můžete se setkat s tvrzením, že je to takový ženský testosteron, ve svalech totiž způsobuje anabolické procesy. Ovlivňuje metabolismus, v pubertě pomáhá s růstem, podporuje normální hladinu cholesterolu a zdraví kostí tím, že snižují aktivitu osteoklastů, které kosti ničí. S tím souvisí i větší rozvoj osteoporózy v období přechodu, kdy hladiny estrogenu klesají. Estrogen také podporuje snažení v posilovně, hlavně co se týče síly a regenerace, proto je velmi pravděpodobné, že ženy budou podávat nejlepší výkony okolo 10–13. dne menstruace.

Estrogen a deprese

Estrogen lze používat při léčbě depresí, navíc pomáhá zlepšit účinky některých léků na deprese. Je ale třeba individuálního přístupu, každý může na takovou léčbu reagovat jinak. Také fakt, že hladina estrogenu v průběhu menstruačního cyklu kolísá, může vzniku depresí pomoci, hlavně v období s nižší hladinou, jako je začátek menstruace a konec ovulace.

Nadbytek vs. nedostatek estrogenu

Hladinu estrogenu můžete zjistit pomocí laboratorního vyšetření z krve nebo ze slin. Existují však některé příznaky, které vám mohou napovědět, že máte estrogenu buď málo nebo naopak hodně.

Nadbytek estrogenu

nízké libido

citlivost prsou

změny nálad

únava

nadýmání

bolesti hlavy

Jak zvýšit estrogen?

Estrogen může být snížený z mnoha důvodů, od syndromu polycystických vaječníků (PCOS), přes nedostatek energie ze stravy a extrémní fyzickou zátěž až po poruchy štítné žlázy nebo hypofýzy. V první řadě je tedy důležité řešit příčinu problému. Léčbu lze podpořit následujícími způsoby:

  • Fytoestrogeny: jahody, cizrna, zelenina, maca
  • Vitaminy a minerály: bor, vitamin B, D, E (pomáhají s tvorbou a vstřebáváním estrogenu)
  • Dostatečný energetický příjem: když má tělo dost energie na každodenní fungování, má i dost energie na vytváření hormonů a jejich udržení
  • Přiměřená pohybová aktivita: všeho moc škodí, ale nedostatek pohybu je také problém
  • Hormonální substituční léčba: v případě větších potíží a podstatného snížení hladiny estrogenu

Co je to estrogenová dominance?

Estrogenová dominance se týká jak žen, tak mužů a souvisí s hladinami pohlavních hormonů, jako je progesteron a testosteron. Stav estrogenové dominance nastává, když hormony nejsou v rovnováze (ve prospěch estrogenu). Příčinou bývá špatná životospráva, vysoký obsah tukové hmoty, těžké kovy v potravinách, kontaminovaná voda, průmyslově zpracované potraviny a narušení mikrobiomu. Řešením je zvýšení hladiny těch hormonů, kterých je zrovna menší množství.

Estrogen a menstruační cyklus

Estrogen má v menstruačním cyklu hned dva vrcholy, první a větší je těsně před ovulací, ten druhý je okolo 23. dne, několik dní před menstruací. Estrogen je spolu s folikuly stimulujícím hormonem (FSH) potřeba k vývoji vajíčka a připravuje dělohu na jeho uhnízdění. S vyšší hladinou estrogenu souvisí i vyšší hladina serotoninu, který s sebou přináší pocity štěstí.

Sója a estrogen - způsobuje růst prsou?

Světem kolují mýty o tom, že s konzumací sóji se zvyšuje estrogen. To se ale ve studiích průkazně nepotvrdilo. Sója sice obsahuje fytoestrogeny, ale ty nemají takovou moc, aby sami o sobě hladinu hormonu zvýšily. Není však debat o tom, že v dnešní době může být geneticky modifikovaná a zhoršovat vstřebávání tělu prospěšných látek.

Estrogen u mužů

Ačkoliv je estrogen považovaný za ženský hormon, neznamená to, že se nevyskytuje u mužů. Je tvořen ve varlatech a v mozku, ale ve značně menším množství než u žen, navíc jeho hladina zůstává stejná. Ovlivňuje libido i tvorbu spermií. V některých případech však mohou mít i muži nadbytek estrogenu a s tím souvisí například gynekomastie (zvětšené mléčné žlázy u mužů). Estrogenová dominance postihuje hlavně muže, u kterých je zároveň snížená hladina testosteronu.

 

Jak hladinu estrogenu snížit? Zařaďte do jídelníčku potraviny bohaté na zinek jako je červené maso, obiloviny a luštěniny a také košťálovou zeleninu. Zamyslete se nad tím, zda ve vašem jídelníčku není příliš vysoký obsah tuku, který tvorbu estrogenu podporuje.

Závěr

Estrogen toho umí mnohem více než dělat ženu ženou. Stará se o zdraví kostí, normální hladinu cholesterolu v krvi a přirozeně podporuje růst svalů. Ať už máte nedostatek nebo nadbytek estrogenu, řešením bývá vydat se na cestu za hormonální rovnováhou. Podpoříte tak nejen své fyzické zdraví, ale také duševní pohodu.

Zdroje

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/pi­i/S0890623820302926

https://www.ce­ll.com/heliyon/fu­lltext/S2405–8440(20)31072–0

https://pmc.ncbi­.nlm.nih.gov/ar­ticles/PMC1091­1346/

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK538260/

https://www.u­clahealth.org/new­s/article/3-ways-increase-estrogen-naturally

https://pmc.ncbi­.nlm.nih.gov/ar­ticles/PMC1798­85/

https://obgynal­.com/low-estrogen-symptoms/

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/323280#­what-is-estrogen

Autor článku

Lucie Seidlová

Mám za sebou studium na Univerzitě Karlově, po kterém jsem se přesunula na Fakultu sportovních studií na Masarykově univerzitě. Ke zdravému životnímu stylu a pohybu jsem nikdy neměla daleko, až donedávna jsem totiž závodila v gymnastickém aerobiku. Zajímá mě, jak vše v těle funguje a sleduji nové trendy, které slibují dlouhodobé výsledky a spokojené lidi. Už od malička mě bavilo psát, a proto jsem ráda, že to můžu uplatnit zrovna v oblasti, ve které se každý den pohybuji. Zároveň se pořád dozvídám nové informace, které pak využívám v každodenním životě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.