Matka a dítě
Matka a dítě, jak otěhotnět

Jste připraveni na další etapu života?

Rozhodli jste se, že nastal ten správný čas na miminko? Pak je čas začít připravovat se na novou roli. Začínáte plánovat rodinu a přemýšlíte, jak zvýšit pravděpodobnost početí? Snahu o přirozené otěhotnění můžete podpořit různými způsoby. Vaší cestu těhotenstvím vám mohou usnadnit vhodné vitamínové doplňky, zdravé superpotraviny, snížení míry stresu a kontrola vaší ovulace. Naše produkty vám to nejen usnadní, ale především zpříjemní plánování a průběh těhotenství.

Matka a dítě

Co potřebují nastávající maminky?

Blíží se termín vašeho porodu? Váháte, co vše byste si měla doma připravit, abyste po porodu měla vše uspořádané na správném místě? Nastávající maminky čeká kojení, přebalování a koupání miminka a k tomu je důležité být připravená. Období kojení a prvních měsíců může být jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Hlavou se vám jistě honí spousta otázek a přemýšlíte nad tím, kolik nových zvyků si budete muset osvojit. Skvělou zprávou je, že u nás najdete vše, co se vám během mateřství bude hodit.

Matka a dítě, rádce pro budoucí maminky
Matka a dítě
Matka a dítě, co ss sebou do pordnice

Co si zabalit do porodnice?

Nevíte, co si zabalit do porodnice? V naší nabídce najdete vše potřebné pro pohodlný pobyt v porodnici. Ideální čas pro zabalení potřebných věcí do porodnice je přibližně okolo 36. týdne těhotenství, tedy měsíc před plánovaným termínem porodu. Nenechávejte balení na poslední chvíli, jelikož ve spěchu můžete na pár důležitých věcí zapomenout. Pokud máte rizikové těhotenství, doporučujeme sbalit tašku do porodnice už koncem 28. týdne těhotenství.

Matka a dítě

Průvodce kojením

Kojení je nejpřirozenější, nejlepší a nenahraditelný způsob výživy miminka, protože mateřské mléko obsahuje vše, co dítě potřebuje pro zdravý a správný růst i vývoj, zejména důležité živiny, minerální látky, esenciální mastné kyseliny a látky posilující obranyschopnost. S kojením vám pomohou pomůcky jako jsou odsávačky mléka, prsní vložky a vybraná kosme­tika. Vhodné jsou také doplňky stravy, díky kterým se můžete ujistit, že vašemu miminku dodáváte všechny potřebné živiny.

d
Matka a dítě
Průvodce kojením

Jak vybrat kojenecké mléko?

V žádném jiném věkovém období se výživa nemění tak výrazně jako v prvním roce života miminka. Prvních 4–6 měsíců je pro něj výhradně mléčné období. Pokud není možné mu podávat kojenecké mléko, maminka sáhne po náhradní mléčné výživě – počátečním kojeneckém mléku. Tato mléka se svým složením i nutričními hodnotami podobají mateřskému mléku a zároveň obsahují nezbytné vitamíny, minerály a probiotické látky, které posilují imunitní systém a přispívají ke zdravému růstu.

Jak vybrat kojenecké mléko

Průvodce dětskou výživou

Vhodnou dětskou výživu vybírejte především podle věku vašeho miminka. Některé kojenecké výživy jsou vhodné pro děti již od narození, jiné až od určitých měsíců. První dětskou výživou je kojení a nebo počáteční kojenecká mléka. Příkrmy a přesnídávky je možné podávat již od ukončeného 4. měsíce věku děťátka, kdy si vytváří vlastní jídelníček. Doporučujeme začít zeleninovými příkrmy. Pro pohodlí vás i miminka nezapomeňte pořídit i doplňky jako jsou dětské dětské lahvičky, bryndáčky a doplňky pro první stolování.

Matka a dítě, průvodce dětskou výživou
Matka a dítě
Matka a dítě, příkrmy

Kdy začít s příkrmy?

Čas uteče jako voda a za chvíli už vašemu miminku nebude stačit jen kojenecké mléko. Začne sahat i po vašich jídlech a to je právě signálem, že je připravené začít s příkrmy. Zavádění prvních dětských pokrmů je velkou událostí nejen pro miminka, ale i pro samotné maminky. Přinášíme vám několik rad, kdy začít s příkrmy a jak na to. V nabídce naleznete ovocné, zeleninové a masozeleninové příkrmy, ovšem nejvhodnější je začít s podáváním zeleninových příkrmů a až poté nasadit slaďoučké ovocné. Od dalších měsíců děťátka můžete podávat i masozeleninové příkrmy.

Matka a dítě, příkrmy

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:

„S prvními nemléčnými příkrmy se obvykle začíná mezi 4. a 6. měsícem věku dítěte, ale podle nejnovějších doporučení je zvláště u kojených dětí lepší čekat až do 6. měsíce. Toto načasování zohledňuje vývoj trávicího systému dítěte, schopnost sedět s oporou a jeho zájem o jídlo, což jsou důležité milníky pro bezpečné zavádění pevné stravy.

 

Zavádění nemléčných příkrmů by mělo probíhat postupně, s ohledem na jednotlivé potřeby a reakce dítěte. Obvykle se začíná s jednodruhovými, jemně rozmačkanými nebo rozmixovanými potravinami. Jako první je vhodné zvolit zeleninu postupně se přidává maso a ovoce. U maminek je oblíbené začínat dýní nebo mrkví. Každý nový příkrm by měl být zaváděn samostatně s několikadenní pauzou, aby bylo možné pozorovat případné alergické reakce nebo nesnášenlivosti.

 

 

Pamatujte, že mateřské mléko nebo kojenecká mléčná výživa by měly zůstat hlavním zdrojem výživy dítěte po celý první rok života, přičemž příkrmy jsou jen doplněk k tomuto základu.“

 

Jak vybrat dětské pleny?

S miminkem je spousta radosti, ale také spousta přebalování. Správně vybraná plenka je pro vaše nejmenší důležitá a zaručuje jeho maximální pohodlí při objevování světa. Víte, jaké plenky vybrat pro novorozence? Zajímají vás výhody látkových plen oproti jednorázovým? Důležitými faktory jsou velikost, pohodlí, šetrnost a savost plenky. Vyberte pro svého andílka to nejlepší pomocí našeho průvodce.

jak vybrat dětské pleny?
Jak vybrat dětské pleny
Průvodce světem hraček

Průvodce světem hraček

Jak lépe oslavit den dětí, než se zbrusu novou hračkou. To bude radosti, stačí jen dobře zvolit. Hračky pro kluky nemusí být jen autíčka, stejně jako hračky pro holky nejsou pouze panenky. V nabídce najdete hračky dřevěné, interaktivní, na kočárek i do vany. S nabídkou retro hraček uděláte nejen radost, ale odhalíte vašim nejmilejším i součást vašeho dětství. Najděte to pravé pro dítě každého věku a nechte se provést světem hraček na Pilulce.

Průvodce hračkami

Kvalitní spánek miminka je základ

Většina dětí, zejména novorozenců, má vyšší potřebu spánku než dospělí. Ale i tak je jejich spánkový rytmus individuální. Některé děti prospí v klidu celou noc, jiné chodí spát přes den a některé spí obecně méně, než je obvyklé. Po narození může miminko prospat až 20 hodin denně a potřeba spánku se s přibývajícím věkem zkracuje. Od druhého měsíce novorozenec prospí už jen asi 16–18 hodin. Důležité je, aby rodiče dbali na dostatečný a kvalitní spánek děťátka. Nedostatek spánku způsobuje zvýšenou únavu a spánek je neklidný a přerušovaný.

Matka a dítě, spánke miminka
Matka a dítě

 

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.