
PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.
Dobrý den,
domácí test Hartmann Veroval Nesnášenlivost lepku detekuje protilátky, které se v těle tvoří při reakci na lepek. Aby byl test spolehlivý, je potřeba, aby v době testování byl v jídelníčku lepek zařazen. Jinak tělo přestane tyto protilátky vytvářet a test může vyjít falešně negativní.
Pokud jste několik málo dní na bezlepkové dietě, hladina protilátek pravděpodobně významně neklesla, takže test ještě může být spolehlivý. Jestliže je ale lepek vysazen déle než 14 dní, je riziko falešně negativního výsledku vyšší. U každého je pokles protilátek jinak rychlý.
Pokud jste na dietě jen pár dní, test si můžete udělat. Výsledek může být stále vypovídající. Pokud vyjde negativní a obtíže trvají, bylo by vhodné test zopakovat po delší expozici lepku, nebo se domluvit s lékařem na odběru krve a stanovení výsledku v laboratoři.
S pozdravem Pavel Horký.
Podobné dotazy
Probiotika bez FODMAP
AlergieVýživaZažíváníZdraví a prevenceDobrý den,
můžete mi prosím poradit nějaké probiotikum bez inulinu a laktózy, pokud nějaká taková jsou? Špatně tyto složky snáším, a nemůžu narazit na probiotikum bez FODMAP součástek.
Děkuji.
Zuzana Holečková
Nejnovější dotazy
Zarudnutí a citlivost kolem otvoru po sexu
ImunitaInfekceLaktobacilyVztahy a sexŽenské zdravíDobrý den,
již 5 dní mám problém s podrážděnou, zarudlou a citlivou kůží kolem vchodu pochvy, na hrázi, po stranách a v oblasti nad klitorisem v takovém záhybu. Začalo to den po sexu. Mám tam také bílou drobnou vrstvu a když ji jemně setřu, kůže je pak ještě citlivější a více zarudlá. Pálí mě to, hlavně při doteku, tření, a bolest mi znemožňuje mít nohy u sebe, mít na sobě spodní prádlo a i normálně chodit. což mi komplikuje spánek i běžný život. Uvnitř pochvy mě nic nesvědí a gynekolog mi v Dubnu potvrdil, že vnitřní kvasinkovou infekci už nemám. Používám antimykotický krém Cotylena, ale stav se nelepší. Snažím se být celý dny bez spodního prádla, chladím si to místo obklady, ale stále stejná bolest při doteku.. Prosím o doporučení léčby, protože situace je pro mě velmi nepříjemná a nevím co dělat..
Děkuji za odpověď.
Zpoždění menstruace
MenstruaceZdraví a prevenceŽenské zdravíDobrý den, chtěla bych se zeptat. Meškala nebo mi pořád mešká menstruace, před zhruba 20 dny sem měla první pohlavní styk ale meškalo mi to už 3 dny před tím. Po tom jsem chvíli špinila ale menstruaci sem nedostala, udělala sem si test a vyšel negativní. Včera to vypadalo že jsem to už vážně dostala už to nevypadalo jako špinění ale normální menstruace ale dneska zas vůbec nic. Nevíte co by to mohlo být?
Děkuji
Zeptejte se lékárníka
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.
