Testosteron, to je ten hormon, který dělá velké svaly, že? Je tomu tak, ale jeho schopnosti sahají mnohem dál. Hladiny testosteronu u mužů se však od konce minulého století stále snižují. Jaké to má následky a jak lze testosteron přirozeně zvýšit?
Testosteron je převážně mužský, steroidní hormon, který produkují varlata, u žen nadledviny a vaječníky. V těle se vytváří z cholesterolu a nemá na svědomí jen rozmnožování a tvorbu spermií. Produkuje také svalovou hmotu, podporuje mentální výkony a náladu a když je ve správných hodnotách, pomáhá i s dostatkem energie na běžné denní činnosti (spolu se spánkem, zdravou stravou apod.).
Pokud si nejste jistí, zda se vás netýká nízká či vysoká hladina testosteronu, můžete se objednat na laboratorní vyšetření, kde buď z krve nebo ze slin určí hladinu testosteronu, potažmo i dalších hormonů.
Od konce minulého století se publikují studie, ve kterých se zjišťuje průměrná hodnota testosteronu u mužů. V každém novém měření výsledky ukazují, že hladina testosteronu u mužů stále klesá. K tomu ještě testosteronu přirozeně ubývá s věkem, zhruba o 1 % za rok, kdy nejvyšších hodnot dosahují mladí muži okolo 18 – 20 let. Je důležité si zodpovědět, proč je vlastně hladina testosteronu snížená. Může to být způsobené nadbytkem tukové tkáně, která přeměňuje testosteron na estrogen nebo obecně špatnou životosprávou a nekvalitním spánkem. Nízké hladiny testosteronu mohou být způsobené cukrovkou, anémií či virem HIV nebo poruchou hypofýzy.
S abnormálně nízkou hladinou se pojí různá onemocnění a potíže, např.:
U zvyšování hladiny testosteronu záleží také na příčině, proč je snížená. U velmi nízkých hladin testosteronu může lékař předepsat hormonální léčbu, kdy se testosteron podává ve formě injekcí. Existuje ale několik obecných tipů, kterými rozhodně nic nezkazíte, ať už je vaše diagnóza jakákoliv. Patří mezi ně:
Hlavně silový trénink a cvičení o vysoké intenzitě krátkodobě zvyšuje hladinu testosteronu a tím podporuje i růst svalů.
Jezte co nejméně ultra zpracovaných potravin, doplňte zinek a vitamin D a zařaďte adaptogeny a bylinky, jako je ashwagandha, kotvičník či maca.
Alkohol a kouření poškozuje produkci hormonů a schopnost spermií oplodnit vajíčko. Vyřaďte je proto ze svého života a vaše tělo vám poděkuje.
Vysoké hladiny testosteronu jsou často spojovány s mužností a atraktivitou. Nadbytek testosteronu způsobený abnormální funkcí lidského těla nebo užíváním steroidů však přináší i nepříjemné symptomy. Patří mezi ně nadměrný růst ochlupení, akné (na obličeji, hrudníku a zádech), problémy s plodností, výkyvy nálad či nespavost.
Testosteron je známý pro svou funkci podporovat růst svalů a jejich udržení. Pokud holdujete vysoce intenzivním formám cvičení nebo silovému tréninku, ještě přibližně 30 minut po skončení vašeho tréninku je hodnota testosteronu zvýšená. Posléze však klesá na její normální hodnotu, u výkonnostních sportovců se dokonce stává, že mají klidové hodnoty testosteronu nižší než běžná populace.
Můžete se setkat s tvrzením, že ženy s vyšší hladinou testosteronu jsou dominantnější, soutěživější a mají zvýšené libido. Co když mají ale testosteronu až moc? Může se jednat o tzv. hyperandrogenismus, při kterém jsou zvýšené hladiny androgenů (mužských hormonů) v krvi. To s sebou nese nadměrný růst ochlupení, akné, poruchy menstruačního cyklu nebo zvýšenou tvorbu svalové hmoty.
Mezi hlavní příznaky nízké hladiny testosteronu patří snížené libido, erektilní dysfunkce, ztráta svalové hmoty a horší nálada.
Od 18–20 let hladina testosteronu postupně klesá. U mužů není nic jako menopauza, úbytek je pozvolnější (pojem andropauza proto není úplně přesný).
Ačkoliv je testosteron primárně známý jako mužský pohlavní hormon, ovlivňuje toho v těle mnohem více. Souvisí s hustotou kostí, psychickým rozpoložením i množstvím svalů a tuků. Od konce minulého století se pozoruje trend snižující se hodnoty testosteronu, která má na svědomí různé zdravotní komplikace. Proti nízké hladině můžete bojovat zdravým životním stylem, a to hlavně pestrou stravou a vynecháním alkoholu a kouření.
https://www.auajournals.org/doi/10.1097/JU.0000000000000964.01
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29651127/
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7739287/#sec2-jfmk-05–00081
Mám za sebou studium na Univerzitě Karlově, po kterém jsem se přesunula na Fakultu sportovních studií na Masarykově univerzitě. Ke zdravému životnímu stylu a pohybu jsem nikdy neměla daleko, až donedávna jsem totiž závodila v gymnastickém aerobiku. Zajímá mě, jak vše v těle funguje a sleduji nové trendy, které slibují dlouhodobé výsledky a spokojené lidi. Už od malička mě bavilo psát, a proto jsem ráda, že to můžu uplatnit zrovna v oblasti, ve které se každý den pohybuji. Zároveň se pořád dozvídám nové informace, které pak využívám v každodenním životě.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.