Hemoroidy: příznaky a léčba

Hemoroidy jsou časté onemocnění, o kterém je nepříjemné mluvit. Ještě horší však bývají jejich příznaky a vzniklé komplikace. Jaké jsou příčiny vzniku hemoroidů, jak na jejich léčbu a lze se jich zbavit doma bez lékařských zákroků?

pilulka

Co jsou hemoroidy a jak je poznat?

Hemoroidy (lidově hemeroidy, také zlatá žíla) jsou cévní pleteně nacházející se v oblasti řitního otvoru. To, že je máte, ještě neznamená, že s nimi budete mít problémy. Ty vznikají, až když je na místo vyvíjen velký tlak (těhotenství, nadváha, namáhání při vyprazdňování atd), který brání návratu krve zpět do oběhu. Nahromaděná krev se sráží a vznikají uzlíky bránící vyprazdňování stolice.

 

Přestože hemoroidy kvůli jejich umístění na první pohled neuvidíte, poznáte je podle svědění, popřípadě bolesti v okolí řitního otvoru při sezení a vyvíjení většího tlaku při vyprazdňování.

 

Časté příčiny a příznaky hemoroidů

Příčiny mají většinou společné to, že je v oblasti konečníku zvýšený tlak. Patří mezi ně:

 

  • sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu
  • nedostatečný pitný režim a málo vlákniny ve stravě
  • špatná životospráva a nadváha
  • chronická zácpa nebo chronický průjem
  • těhotenství
  • dědičnost a vyšší věk

 

Typické příznaky:

 

  • svědění v okolí řitního otvoru a bolest (není pravidlem)
  • hlenovitý výtok z konečníku
  • trombóza hemoroidu (vytvoření krevní sraženiny a zduření hemoroidu)
  • jasně červená krev ve stolici nebo na toaletním papíru

Vnější vs. vnitřní hemoroidy

Jak už z názvu vyplývá, vnější hemoroidy se nachází na povrchu a vnitřní hemoroidy uvnitř konečníku. Oba typy vznikají stejnými příčinami. Prasklý hemoroid nehledě na jeho umístění vypustí krevní sraženinu a vy můžete cítit náhlou úlevu.

 

vnějších hemoroidů zůstane po vstřebání krevní sraženiny kožní výrůstek. Stává se, že pak překáží, což vyřeší jeho chirurgické odstranění. Kdyby tam zůstal, mohl by znovu způsobit tvorbu nových hemoroidů s krevní sraženinou.


Vnitřní hemoroidy provází krvácení, kterého si můžete všimnout na toaletním papíru nebo ve stolici. Komplikovanější situace nastává když máte vyhřezlé hemoroidy. To znamená, že se hemoroid naplněný krví vystrčí ven z konečníku (buď kvůli tlaku při vyprazdňování nebo i při zakašlání apod.). V počátečním stádiu se zase sám vrátí, pokud ale onemocnění postoupí, může zůstat viset ven a je třeba ho manuálně dostat zpět.

Hemoroidy v těhotenství a po porodu

Rostoucí plod vyvíjí tlak na konečník, a proto se mnoho nastávajících maminek potýká v období těhotenství s hemoroidy. S přibývající hmotností a velikostí plodu se tlak zvyšuje, stejně jako při obtížích se zácpou, která mnohá těhotenství provází. Hemoroidy mohou vzniknout při porodu, časté je také jejich vyhřeznutí. V tomto případě sice nemůžete ovlivnit příčinu, ale lze dodržet pár základních pravidel, popřípadě použít léky (schválené vaším lékařem jako bezpečné při graviditě).

Léčba hemoroidů

Jak léčit hemoroidy? Závisí to na závažnosti vašich problémů a stupni hemoroidů, který vás trápí. Někdy si poradíte sami, pokud ale potíže přetrvávají, návštěvu lékaře byste neměli odkládat.

 

Pro diagnózu a při léčbě se používá rozdělení na 4 stupně:

 

  1. stupeň – mírně zvětšené hemoroidy, bez bolesti, minimální krvácení
  2. stupeň – uzly mohou vyhřezávat ven, ale samy se potom vrátí
  3. stupeň – uzly je třeba manuálně vrátit zpět, může být doprovázeno špiněním spodního prádla a pocitem vlhkosti
  4. stupeň – vyhřezlé hemoroidy není možné vrátit do konečníku
jedna

Konzervativní léčba hemoroidů

Léčba lehčí formy bez větších komplikací a prevence hemoroidů (vhodné pro I. stupeň).

 

dva

Léčba hemoroidů mikroinvazivními zákroky

Léčba vnitřních hemoroidů na kterou nezabírají žádné masti, čípky ani doporučení ohledně životního stylu, může být vyřešená drobnými zákroky.

 

  • Baronova elastická ligatura: podvázání hemoroidů, čímž redukuje prolaps uzlů,
  • Skleroterapie: uzavření hemoroidů injekčním podáním sklerotizačního roztoku (také bývá hrazeno zdravotní pojišťovnou),
  • Infračervená koagulace: koagulace pomocí infračerveného záření, to zabrání dalšímu srážení krve v hemoroidech,
  • laser – šetrný zákrok s hospitalizací do druhého dne,
  • určené pro II. a III. stupeň.

tri

Operace hemoroidů

Řešení u závažných případů, často nutná hospitalizace.

 

  • hemoroidektomie – chirurgické odstranění hemoroidů a sešití vstřebatelnými ste­hy
  • Longova operace – použití tzv. staplerů k odstranění přebytečné tkáně a sešití sliznice, metoda s nižším rizikem tvorby problematických jizev a méně bolestná (provádí se v konečníku a ne u otvoru jako ostatní operace)
  • podle individuálních projevů vhodné pro II. až IV. stupeň

Co dále pomáhá na hemoroidy?

Domácí léčba hemoroidů se řídí základními pravidly:

 

  • dostatečný pohyb především při sedavém zaměstnání (nevhodná je cyklistika kvůli dalšímu sezení)
  • strava při hemoroidech by měla být bohatá na vlákninu – ovoce, zelenina, luštěniny, celozrnné obiloviny, ořechy, psyllium (usnadňuje vyprazdňování a předchází tím zácpě)
  • dodržování pitného režimu (také jako prevence zácpy)
  • důraz na dostatečnou hygienu
  • pro zklidnění oblasti využít sedací koupel nebo led (poté vždy důkladně usušit oblast konečníku)

 

Dieta při hemoroidech není nutná, jelikož jak už víte, tak vznikají na základě velkého tlaku, nikoliv po konzumaci určitých potravinových skupin.

 

Bylinky a babské rady na hemoroidy

Přírodní léčba pomocí bylinek se dá použít formou čaje nebo koupele. Bylinky samy o sobě problém nevyřeší, pomohou však ke zklidnění a snadnějšímu hojení. Nejčastěji se doporučují tyto bylinky:

 

 

Babské rady zmiňují rozdrcený česnek na hemoroidy v podobě zábalu nebo masti s rozemletým tymiánem a medem. Pro výrobu masti smíchejte pět rozdrcených stroužků česneku se špetkou tymiánu a jednou lžící medu. Výsledky zaručené nejsou, ale suroviny, ze kterých je mast zhotovená jsou protizánětlivé a mají zklidňující účinek.

 

Na hemoroidy prevence zabírá, je však třeba také odstranit příčinu jejich vzniku nebo ji alespoň kompenzovat. Pokud celý den sedíte v kanceláři, dopřejte svému pozadí oddych po cestě domů, v hromadné dopravě zůstaňte stát nebo se kousek projděte.

Cviky na hemoroidy

  • vsedě nebo vestoje silně stáhněte konečník, napočítejte do pěti, svaly uvolněte a vydechněte, opakujte co nejčastěji, cvik lze provádět kdekoliv a kdykoliv
  • pozice halásana (neboli pozice pluhu) – lehněte si na záda a s výdechem pomalu zvedněte natažené nohy směrem za hlavu, paže nechte položené na zemi, ve stejné poloze jako na začátku při lehu s upažením

 

U žádných cviků není přímo prokázán účinek, po vyzkoušení uvidíte, jestli vám to pomáhá nebo ne. U cvičení platí obecné pravidlo méně sezení, takže si vybírejte cviky ve stoje, v pohybu, popřípadě v leže.

Kdy jít k lékaři a kdy léčbu zvládnete sami?

Když jste zahájili domácí léčbu, používáte masti nebo čípky, situace se nelepší nebo dokonce zhoršuje, navštivte odborníka. Přestože jsou hemoroidy umístěné na choulostivém místě a svěřit se s tím někomu nemusí být zrovna příjemné, pro lékaře je to jen rutina a vám to pomůže předejít opakovaným potížím. V případě vyhřezlých hemoroidů je pak návštěva nutností.

Co k tématu říká naše specialistka Mgr. Martina Macfeldová?

Mnoho pacientů, kteří měli problém s hemoroidy trpěli zácpou. Proto je vhodné zvýšit příjem vlákniny nebo užívat šetrná projímadla. Také jim byla doporučována zvýšená denní péče o řitní krajinu, omývat ji nejen obvykle, ale po každé stolici, a když se zpotí. I ze zkušeností je vhodná a praktická WC sprška. Důležitá je i správná diagnostika hemoroidů, zvláště při hodnocení příměsi krve ve stolici, aby při špatné interpretaci tohoto příznaku nedošlo k mylnému závěru a nezanedbala se jedna z diagnostických známek proktokolitidy či karcinomu rekta.

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.