Hormony štěstí: Jak si zlepšit náladu (nejen) pomocí hygge

Přichází na vás podzimní splín, jarní únava nebo se jen poslední dobou necítíte ve své kůži? Pro zlepšení nálady v pochmurném počasí nejlépe využijete populární koncept hygge – o co jde, a jak si dále můžete přivodit záplavu hormonů štěstí?

 

Hygge – štěstí na dánský způsob

Prezident Institutu pro výzkum štěstí a slavný autor Meik Wiking popisuje hygge jako útulnou atmosféru, pocit domova a útočiště, či vědomé prožívání štěstí pomocí všeho, co nás uklidňuje. Proto je hygge tak účinnou zbraní proti podzimnímu smutku.

Slovo hygge (výslovnost hjúgə) pochází z norštiny a označuje pocit duševní pohody. To je zároveň nejkratší způsob, jak koncept hygge vysvětlit – věci a metody, které zaručeně navozují duševní pohodu a útulnou atmosféru. Vytvářet si tyto momenty, kdy si odpočineme od uspěchanosti moderního světa a dopřejeme si spoustu příjemných věcí najednou, pak vede k celkově šťastnějšímu životu. Alespoň podle Dánů.

hygge, co je to hygge
rozdělovač

Tipy, jak navodit hygge atmosféru

Ačkoliv naše zimy nebývají tak intenzivní jako na severu, můžete se připravit na pochmurné počasí podzimu a zimní mráz vytvořením vlastního hygge koutku (v dánštině hyggekrog). Je to pohodlné místečko s měkkými polštáři a dekami, kam se můžete schovat před podzimním splínem hezky v teple.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:

„Ať už prostřednictvím sdílení teplého nápoje s přáteli, pěstováním bylinek, nebo jednoduše tím, že si dopřejeme čas na relaxaci, hygge nás učí ocenit krásu a klid obyčejných okamžiků. V konečném důsledku nám hygge připomíná, že klíčem k šťastnějšímu a plnějšímu životu je najít radost ve spojení s ostatními a nalézt útočiště ve světě, který je často hektický a nepředvídatelný.“

Svíčky a útulné osvětlení

Bez svíček prostě není hygge. Příjemné osvětlení je jedno ze základních principů hygge a plamínky svíček nebo oheň v krbu instantně zútulní každou místnost. Místo silně zářícího lustru, rozsviťte lampy rozestavěné různě po domě, nebo zkuste menší světýlka. Doplňte je světlem několika svíček najednou a užívejte si linoucí vůni.

hygge, svicky
rozdělovač
hygge, káva, čaj

Šálek s oblíbeným horkým nápojem

Na chvilku se pohodlně usadit s šálkem horké kávy, čaje, nebo kakaa nám pomáhá přes den trochu zpomalit. Stejně tak si můžete užít chvilku pohody doma, po návratu z ponurého podzimního počasí. Horké nápoje neodmyslitelně patří k hygge, dokonce jsou tou první věcí, kterou si Dánové s hygge spojují (a druhou jsou svíčky). Stačí si uvařit, co máte nejradši, zabalit se do deky a prohřát celé tělo.

rozdělovač

Mlsání sladkých dobrot

Čokolády, sladké pečivo a další sladkosti zlepšují náladu a zvyšují produkci endorfinů. Zobnout si trochu čokolády k horkému nápoji je rychlý způsob, jak si vylepšit den. Bojíte se přebytečných kil? Pak se mrkněte do naší sekce pro zdravé mlsání, abyste se zbavili pocitu, že „hřešíte“.

hygge, zdrave sladkosti
rozdělovač
hygge, deskove hry

Společný odpočinek

Spokojeně ležet pod dekou můžete i sami. K hygge však patří také pospolitost a trávení času s vašimi nejmilejšími, jejichž přítomnost vám sama o sobě zvedá náladu. Odložte telefony, vypněte zprávy a věnujte se čistě jen odpočinku. Ideální hygge činnosti jsou společenské hry, nebo sledování oblíbených seriálů a filmů.

Hygge zásoby pro špatné dny

Občas je zkrátka podzimní den blbec. Začíná vás škrábat v krku, zmokli jste, ze studeného větru vám celý den slzí oči. Pro tyto případy se doporučuje vytvořit jakousi hygge krabičku první pomoci, která je připravena vás rozveselit a uklidnit právě v takové dny.

Svíčky a bytové vůně

Mějte v zásobě oblíbenou svíčku nebo příjemnou vůni. Instantní hygge.

Kvalitní sladkosti

Nechte si nějakou kvalitní čokoládu či domácí marmeládu bokem pro případy nouze.

vlnene ponozky

Vlněné ponožky nebo svetr

Huňaté teplé oblečení pomůže proti zimě, ale také k maximálnímu pohodlí.

Oblíbený čaj

Schovejte si menší zásobu oblíbeného čaje, aby byl vždy k dispozici.

hygge knihy

Knihy, seriály a filmy

To nevadí, že jste to četli/viděli pětkrát. Když vám to dělá radost, je čas se znova ponořit do oblíbeného příběhu.

Hřejivá deka

Stejně jako oblečení, pořádně huňatá a měkká deka je vaším štítem proti podzimnímu splínu.

rozdělovač

Jak ještě zlepšit náladu – hormony štěstí

Spousta hygge rad zároveň zvyšuje hladiny tzv. hormonů štěstí. Ty mimo jiné regulují naši náladu, včetně navozování pocitu štěstí a spokojenosti. Patří mezi ně:
 

  • Dopamin – navozuje pocit radosti a potěšení z dosažení vytouženého cíle, nebo získání odměny. Např. radost z nakupování nebo dělání oblíbené činnosti (koníčky). Nedostatek vede k nízké motivaci, ztrátě zájmu a pocitu bezmoci.
  • Serotonin – ovlivňuje celé tělo, včetně stabilizování nálady a kvality spánku. Nízká hladina je spojovaná s pocity úzkosti, neklidu, problémy se spánkem a obtížemi se soustředit.
  • Endorfin – poskytuje přirozenou úlevu od bolesti a vyvolává pocity uspokojení, radosti a celkově dobré nálady. Uvolňují se jako reakce na bolest či stres, ale také při cvičení, konzumaci dobrého jídla nebo při smíchu.
  • Oxytocin – říká se mu hormon lásky, protože se uvolňuje při milostných hrátkách, mazlení a polibcích s milovanou osobou. Pomáhá tvořit mezilidská pouta a důvěru nejen mezi partnery, ale i mezi matkami a dětmi. Jeho nedostatek se může projevit zvýšenou nedůvěrou, vyhýbáním se sociálním situacím a sníženou empatií.
hormony stesti, jak zlepsit naladu

Tipy, jak si vyprodukovat hormony štěstí

U následujících aktivit se prokázalo, že pomáhají zvýšit produkci hormonů štěstí. Lze jimi zmírnit stres, zlepšit náladu a pomoct si k úsměvu ve dny, kdy sám od sebe zkrátka nepřichází. Nejde jen o rady, jak se lépe uvolnit, tohle vám radí vědecký výzkum!

rozdělovač

Vstávat a cvičit!

Cvičení je nesporným zdrojem endorfinů, proto se pohyb doporučuje k úlevě od stresu, úzkostných a depresivních pocitů. Pro zlepšení nálady se zaměřte na typ cvičení, který vás nejvíce baví a uvolňuje, i když třeba není tak efektivní pro hubnutí nebo jiné cíle. Pointa je se zkrátka hýbat.

hormony stesti, cviceni, endorfin
rozdělovač
masaz

Zkuste uvolňující masáž

Během masáže se uvolňuje několik hormonů štěstí zároveň s fyzickými účinky, jako je uvolnění ztuhlých svalů. Voucher na masáž můžete pořídit rovnou na Pilulka Klinice. Ztuhlý obličej však uvolníte i sami doma, díky masážním válečkům a pomůckám gua sha.

rozdělovač

Relax ve voňavé koupeli

Dát si po dlouhém mrazivém dni horkou koupel je klasika pro uvolnění a relax. Navíc to kombinuje koncepty, o kterých se tu bavíme – koupel uvolňuje endorfiny, a když si k ní přidáte svíčky nebo oblíbenou knihu, tak je to hygge.

koupel, hormony stesti
rozdělovač
sex, hormony stesti, oxytocin

Oddejte se milostným hrátkám

Euforie při milování je vlastně obrovské uvolnění hormonů štěstí, především endorfinu a oxytocinu. Kromě krásných momentů s partnerem či partnerkou, záplava hormonů po sexu navíc snižuje stres a výrazně zlepšuje náladu. Vždyť to znáte.

rozdělovač

Sluníčko, sluníčko

Na podzim sluníčko „popojde“ až moc. Právě nedostatek slunečního světla je jedna z hlavních příčin podzimního smutku. Jakmile zasvítí, vydejte se ven. Sluneční záření pomáhá tělu produkovat vitamín D a zvyšuje produkci serotoninu a melatoninu. Výsledkem je zlepšená nálada, více energie a lepší spánek.

slunce, hormony
rozdělovač
spanek, melatonin

Podpora pro kvalitní spánek

Nedostatek spánku rozhází úrovně hormonů, hlavně dopaminu. Tato nerovnováha ovlivňuje náladu i naše fyzické zdraví, jelikož se tělo potřebuje přes noc regenerovat. Prospat se 7–9 hodin je ideální pro stabilizaci hormonů, navíc získáte energii a klidnější mysl. Pokud máte problémy s usínáním, zkuste naše tipy pro kvalitní spánek. Zvýšit hladinu melatoninu vám pomohou i vhodné doplňky stravy.

Vyzkoušejte mindfulness

Na cestě ke štěstí a duševní pohodě má mindfulness zásadní význam. Tato technika, zakořeněná ve vědomém prožívání přítomného okamžiku, přináší klid do našich hektických životů a učí nás oceňovat každý moment. Praktikováním mindfulness můžeme efektivně zvyšovat hladiny hormonů štěstí, jako jsou serotonin a endorfiny, tím, že se zaměříme na pozitivní aspekty našeho života, omezení stresu a budování hlubšího spojení s okolním světem. Ať už jde o meditaci, hluboké dýchání, nebo jednoduše o vědomé vnímání běžných činností, mindfulness nás vede k větší spokojenosti a emocionální rovnováze.

„Mindfulness nám zároveň obecně zvyšuje kvalitu život, protože nám díky silné všímavosti umožňuje prožívat pozitivní zážitky soustředěněji, tudíž i intenzivněji. Díky Mindfulness se můžeme znovu začít radovat z věcí, které nás už netěší nebo které už pro nás jsou zcela samozřejmé a tím i nudné.“ Zdroj Adicare.cz

Vyzrajte na podzimní nemoci

Když se ochladí, začnou se všude plížit bacily a najednou jsou všichni nachlazení, mají angínu, kašlou… Vybavte se dopředu nebo si přečtěte, jak se zákeřnými nemocemi nejlépe zatočit.

Co na kašel?

Co pomáhá na bolest v krku?

Jak léčit angínu

Jak se zbavit rýmy?

Závěr

Hygge, dánský koncept pro dosažení pohody a spokojenosti prostřednictvím užívání si jednoduchých radostí a pohodlí každodenního života, nabízí inspiraci pro lidi po celém světě, jak najít štěstí v malých věcech. Tato filozofie zdůrazňuje význam být v přítomném okamžiku, obklopovat se lidmi, které máme rádi, a vytvářet útulné a pohodlné prostředí.

Praktikování hygge může vést k lepšímu duševnímu zdraví, snížení stresu a zvýšení celkové životní spokojenosti. Je to připomínka, že štěstí není vždy spojeno s velkými událostmi nebo drahými věcmi, ale často leží v prostých momentech, jako je večeře s rodinou, čtení knihy u krbu nebo večerní procházka.

 

Zdroje

https://www.he­althline.com/he­alth/sleep-hygiene

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hygge

https://www.ves­na.cz/zajima-vas-co-je-to-hygge-prislib-stesti-i-behem-beznych-vsednich-dni

https://www.wes­twing.cz/inspi­ration/interi­erove-napady/styly-bydleni/hygge-styl-bydleni/

https://www.he­althline.com/he­alth/mental-health/serotonin

 

 

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.