Angína: příznaky a léčba

 

 

Známe ji všichni – angína (tonzilitida) je akutní zánět krčních mandlí, který nás potrápí bolestí v krku, malátností, horečkou i zimnicí. Ve většině případů je původ angíny bakteriální, proto se léčí antibiotiky. Pak už jde jen o zmírnění příznaků běžnými způsoby, jako jsou pastilky, kloktání a léky na bolest a horečku. Pojďte si přečíst, jak poznat angínu a jak ji efektivně léčit.

Příznaky angíny

  • Silná bolest v krku, škrábání, obtížné polykání
  • Zvýšená teplota nebo horečka (38° C a výš), zimnice
  • Bolest hlavy nebo v uších
  • Malátnost, celková slabost
  • Oteklé mandle s bílým povlakem
  • Zvětšené mízní uzliny v oblasti čelisti a krku
  • U dětí navíc nevolnost, zvracení
  • Nechuť k jídlu
angina priznaky
angína, šipka
angina, tonzilitida

Angína, neboli tonzilitida

Názvy streptokoková angína a hnisavá angína označují tu samou nemoc – angínu způsobenou bakteriemi (streptokoky), což je většina případů. Vzácněji jde o viry (chřipkový, herpes simplex) nebo mykotický původ (plísně). Angína je nakažlivá, přenáší se kapénkami, lze ji tedy chytit ze slin a kýchání nemocného, případně přímým kontaktem s nemocným. Riziko je vyšší během náhlých změn v počasí (teplotní rozdíly, klimatizace), ale také u oslabené imunity a ve stresovém období. Inkubační doba jsou 2–4 dny.

Průběh bakteriální a virové angíny bývá velmi podobný. Bakteriální tonzilitidy mívají rychlejší nástup obtíží s horečkou 38–39 °C, zimnicemi a třesavkou. Na povrchu zarudlých, prosáklých mandlí mohou být patrné bělavé povlaky. Krční uzliny bývají zvětšené a a na dotek bolestivé. U virů dominují celkové příznaky, typicky s bolestí svalů a kloubů, bolestí hlavy a současné známky infekce nosohltanu a hltanu.

angína, šipka

Spálová angína

Některé bakterie způsobující angínu produkují ještě toxiny, které vyvolají k typické angíně další příznaky – červenou spálovou vyrážku a tzv. malinový jazyk s červenými tečkami. Vyrážka se objevuje v podbřišku, na hrudníku a v záhybech končetin. Nejnáchylnější na tento typ angíny jsou kolektivy dětí ve věku 4–12 let. Snadno se přenáší vzduchem i na věcech, jako jsou právě hračky ve školce, oblečení apod., proto často zasáhne jako malá epidemie. Zde jsou nutná antibiotika, takže neotálejte s návštěvou lékaře.

spalova angina
angína, šipka

První pomoc na angínu

Kdy se doporučuje odstranit krční mandle?

Když se angína neustále vrací, organismus přestává reagovat na antibiotika, máte časté potíže s polykáním či silným chrápáním, může vám lékař doporučit chirurgické odstranění krčních mandlí (tonzilektomii). U dětí se provádí v celkové anestezii, u dospělých je možná i lokální anestezie. Dnes to již není tak běžný zákrok jako kdysi a mohou po něm nastat nové komplikace, proto je třeba tento zákrok pečlivě zvážit a poradit se s lékařem.

angina lecba

Léčba angíny

Na bakteriální angínu vám lékař předepíše vhodná antibiotika, která pomohou předejít dalším komplikacím (absces, tonzilogenní sepse, revmatická horečka). Užívají se pravidelně většinou 7–10 dní. Určitě je třeba počítat s klidovým režimem po následující 1 až 2 týdny pro úplné zotavení. Zároveň snižují nakažlivost angíny a nemocný není infekční do 24 až 48 hodin.

Můžete nemoc i „vyležet“ bez antibiotik, avšak pokud se po 3 dnech nic nezlepší, určitě lékaře navštivte. Pak se věnujte potlačení příznaků, které vás trápí, pomocí běžně dostupných léků. Vyzkoušet také můžete Priessnitzův zábal: namočte kus látky do studené vody, vyždímejte, přiložte na krk a překryjte igelitem. Zábal připevněte na krk buď další látkou (třeba ručníkem) nebo sponou. Až látka zteplá, zábal vyměňte.

S antibiotiky nebo bez, zůstaňte doma a odpočívejte. Dodržujte pitný režim a za dva týdny budete zase jako rybička. Počítejte však s tím, že bez antibiotik budete po dobu těchto zhruba dvou týdnů pořád nakažliví pro své okolí.

angína, šipka

Na horečku a zimnici

Chvíli se potíte, chvíli je vám zima, celkově je vám nanic. Horečku potlačíte antipyretiky, tak buďte připravení a mějte je vždy v zásobě.

Pro dospělé

Pro děti

vlnka

Na bolest v krku

Zajímá vás, jak nejlépe ulevit bolesti v krku? Časté příčiny, vhodné léky i babské rady najdete zde.
vlnka

Na posílení imunity

Úspěšně vyležet angínu bez antibiotik zvládne správně fungující imunitní systém. Podpořte jej sobě i dětem vitamínovými doplňky, obzvlášť na začátku školního roku a na jaro. Nezapomeňte však ani na ovoce a zeleninu.
vlnka

Co vás trápí?

Jak se zbavit rýmy

Co na bolest v krku

Co na bolest hlavy

horecka, zimnice

Jak na horečku a zimnici

Co k tomu říká náš odborník?

Infekce horní části dýchacích a polykacích cest patří mezi nejčastější příčiny návštěvy pacienta u praktického lékaře. Odlišení bakteriální a virové infekce bývá někdy nesnadným oříškem, se kterým pomohou laboratorní vyšetření. U bakteriální angíny je užití antibiotik nesporné a se symptomatickou terapií a dostatkem odpočinku a tekutin se lze během 2 týdnů “postavit zpět na nohy”. Při obtížném polykání je vhodné zvolit tekutější kašovitou stravu (např. jogurty, kefír, krémové polévky, smoothie) a léčbu podpořit i bylinnými pastilkami a čaji (islandský lišejník, šalvěj, zázvor, hřebíček).

Zdroje

https://www.nzip­.cz/clanek/809-angina

https://www.so­len.cz/pdfs/ped­/2013/05/03.pdf

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2013/01/06.pdf

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2010/10/09­.pdf

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2007/06/08­.pdf

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Již na gymnáziu jsem měla v oblibě biologické a chemické předměty, takže rozhodnutí pro farmaceutický obor bylo jednoduché. Po absolvování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem zapadla mezi řady lékárnic a lékárníků s odhodláním pomáhat lidem. Práce lékárnice je každodenním motorem pro hledání nových informací, sledování vývoje zdravotnického odvětví. Ve volném čase se ráda věnuji muzice a aktivně relaxuji v přírodě.

Všechny články od autora