Jak na sex: jak souvisí zdraví s prožitkem?

Časté otázky a odpovědi z milostného života

čára

Jak dosáhnout orgasmu?

Problém: Může se stát, že jste myšlenkami jinde, nervózní ze svého výkonu, nebo vás trápí nevyřčené starosti – a vyvrcholení nepřijde. U žen se to stává častěji než u mužů a příčin je mnoho. Kromě těch psychických a emocionálních mohou orgasmus blokovat i některé léky (např. antidepresiva), následky po gynekologickém zákroku a jiných onemocněních. Co když ale byly všechny podmínky podle vašich představ a stále nic?

Řešení: nové způsoby potěšení

Začněte výběrem lubrikačního gelu pro zpříjemnění fyzické stránky sexu. Za zkoušku stojí také stimulační gely, které se zaslouží o lepší prokrvení a intenzivnější zážitek. Pak je čas se otevřít dalším typům stimulace a objevit nové možnosti orgasmu s různými druhy vibrátorů.

Nejde však jen o „obyčejné“ vibrace. Na výběr jsou také pulsátory, vibrátory zaměřené na stimulaci bodu G, nebo s výběžkem na klitoris. Moderní vibrátory mají řadu nastavení intenzity, rychlosti a rytmu, abyste vždy našli to pravé. Že už jste vibrátor vyzkoušeli a chcete nějakou novinku? V tom případě mrkněte na stimulátory.

vibratory
Svakom Sam Neo Black

Svakom Sam Neo Black

Můžete mít dnes
Tenga Honítko Deep Throat Cup 2

Tenga Honítko Deep Throat Cup 2

Můžete mít dnes

Tenga Aero Silver Ring

Můžete mít dnes
1 290 Kč
cara

Jak zlepšit erekci?

Problém: Je to choulostivé téma, ačkoliv problémy s erekcí patří k nejběžnějšímu trápení milostného života mužů. Často se spojují s věkem, stresem či únavou, škodlivými návyky (kouření, alkohol) a obezitou. Potíže mohou nastat také jako vedlejší efekt některých onemocnění, např. cukrovky. Pokud jsou vaše problémy časté a dlouhodobé, nebojte se je konzultovat s lékařem.

Řešení: tabletky i pomůcky

Tabletky s rychlým nástupem účinku (např. Clavin) pomůžou s erekcí okamžitě a prodlouží váš výkon. Pro dlouhodobější podporu se nabízí doplňky stravy na potenci, obzvlášť pro muže po padesátce. Zábavnější metody zajistí erotické pomůcky, které penis prokrví a stimulují erekci. Patří mezi ně vakuové pumpy, které vytváří podtlak a dají se využít také k tréninku topořivého tělesa. Dále jsou tu vibrační kroužky – nejen, že zvětšují erekci, ale také poslouží k dlouhému intenzivnímu sexu oddalováním předčasného vyvrcholení. Své pomůcky nezapomeňte pravidelně čistit a dezinfikovat.

zlepseni erekce
cara

Jak oddálit ejakulaci?

Problém: K vyvrcholení dochází rychleji, když jste nervózní, nesouložíte pravidelně, nebo jste zkrátka tak natěšení. Proto je předčasná ejakulace typickou zkušeností v začátcích milostného života. Příčiny se nedají přesně definovat, avšak i v dospělosti nejčastěji souvisí s psychikou, nízkou frekvencí sexu, nebo se zvýšenou citlivostí penisu.

Řešení: spolupráce a vhodné doplňky

Základní krok pro zlepšení? Spolupracovat a častěji na to vlítnout. Všechen styk nemusí být jen o penetraci, zaměřte se i na vášnivé mazlení a orálním sex. Během toho lze využít tzv. „stiskací techniku“ – partnerka při tření penisu silně stiskne žalud a zastaví příchod vyvrcholení. Cílem je natrénovat pocit vzrušení bez ejakulace. Jako doplněk přidejte znecitlivující (delay) gely a spreje, které snižují citlivost a mohou se stát součástí předehry. S citlivostí pomohou i zesílené kondomy.

jak oddalit ejakulaci
cara

Jak na bolest při sexu?

Problém: Stává se, že ženy při vniknutí partnera cítí nepříjemnou bolest. Nejčastěji je problém v nedostatečné lubrikaci a nevhodné hygieně intimních partií či erotických pomůcek. Další možnost je porucha zvaná vaginismus (stahy svalstva, které brání penetraci). Když bolest pociťujete hlouběji, může to poukazovat na nevhodnou polohu, následky po gynekologické operaci, nebo také na závažnější onemocnění. Myslete na své zdraví a nestyďte se s bolestí svěřit svému lékaři.

Řešení: dbejte na intimní hygienu

Nenuťte se do sexu „na sucho“, je to typická příčina pálení a podráždění. Lubrikační gel bude váš nejlepší kamarád, především ten na vodní bázi nebo přírodním složením. Pak je nesmírně důležitá správná hygiena. Umývejte se pouze intimním gelem, ne sprchovým. Jedině tak zachováte svým intimním partiím zdravé prostředí, které je chrání před vznikem zánětů močových cest a dalších infekcí.

Při zvýšené citlivosti vybírejte své erotické hračky skleněné nebo kovové. Výborně eliminují mikroby, plísně a choroboplodné zárodky, aby nedocházelo k další bolesti kvůli zánětům. Snadno je vyvaříte nebo umyjete v myčce, protože dobře přijímají teplo i chlad. Jsou navíc vhodné k postupné dilataci vagíny při léčbě vaginismu. S každou hračkou si nezapomeňte pořídit vhodnou dezinfekci a čistící prostředky.

bolest pri sexu

Durex Intimní masážní gel 2v1 Ylang Ylang 200 ml

Můžete mít dnes
Dárek: Tělový a masážní olej Tantra 200 ml jako dárek.
cara

Jak posílit pánevní dno?

Problém: Svaly pánevního dna mohou povolit po porodu i v období menopauzy. Kromě příchodu bolestí zad a inkontinence je dalším následkem snížený sexuální prožitek. Pohlavní orgány se málo prokrvují, orgasmus se nedostavuje, pochva je sušší a styk bolí. I tyto svaly se však dají posilovat.

Řešení: pomůže správné cvičení

Kegelovy cviky jsou výborným cvičením pro posílení pánevního dna. Cvičíte svaly, jejichž pohyb ucítíte, když chcete zastavit proud moči. Stahujte tyto svaly každý den, klidně při sledování televize. Zkuste také venušiny kuličky – je to erotická hračka, která vás nutí zatínat svaly. Díky nim teprve poznáte pravou radost z posilování. Kuličky tvaru Pisces jsou nejlepší pro začátečnice a tvar Microscopium lépe sedí při sportu.

posileni panevniho dna
cara

Jak na sex po porodu?

Problém: Během těhotenství a po porodu v těle ženy nastávají obrovské změny, které se dotknou i milostného života. Šestinedělí je významná doba, kdy se tělo s porodem vyrovnává a obecně je bezpečnější se sexem počkat. V prvních 3 měsících po porodu mnoho žen zaznamenává sušší pochvu, ztrátu pevnosti, krvácení, nízké libido a bolesti. Komplikace během porodu mohou tyto potíže prodloužit a nucení k sexu dříve, než se vše zahojí, by zvyšovalo riziko infekce.

Řešení: trpělivost, podpora a pomalý návrat k normálu

Nespěchejte, poraďte se s lékařem. Užívejte si rozkoše bez penetrace a vzájemně se s partnerem podporujte v této nové fázi vašeho společného života. Nízké libido a nervozitu pomohou odbourat tzv. španělské mušky (afrodiziakální kapky) nebo přírodní afrodiziakum maca. Proti suchosti se vybavte lubrikačním gelem na vodní bázi – ženy po porodu a během těhotenství často špatně reagují na gely se silikonem.

sex po porodu
cara

Co na problémy s prostatou a erekcí?

Problém: Zvětšená prostata způsobuje potíže u mnoha mužů, většinou po padesátce. Projevuje se především častým, obtížným močením a pocitem, že se nelze úplně vyprázdnit. Potíže s prostatou a erekcí se mohou vzájemně prolínat, ať už jde o následek stárnutí organismu, nebo o neléčenou vážnější nemoc, jako je rakovina prostaty. Jakmile zpozorujete příznaky zbytnělé prostaty, neotálejte, a navštivte urologa.

Řešení: poznejte mužský bod G

Jestli vám doteď prostata jen dělala problémy, tohle vám změní pohled. Tato žláza má spoustu nervových zakončení a když ji správně stimulujete, vyvolává intenzivní orgasmy, které vám otřesou celým tělem. Stimulátory prostaty jsou zahnuté anální kolíky a mohou, nebo nemusí, také vibrovat. Že jste anální hrátky ještě nezkoušeli? Nejdříve si nezapomeňte pořídit lubrikační gel nebo anální relaxant pro pohodlný a bezpečný zážitek. Skvostnou hygienu po hrátkách si zaručíte pořízením anální sprchy.

prostata a erekce
cara

Jak si užívat sex po menopauze?

Problém: Ženy se po přechodu potýkají s celou řadou hormonálních změn, které se odrazí na milostného prožitku. Patří mezi ně ztráta sexuálního apetitu, zvýšená suchost pochvy, bolestivost a výtoky. Také bývá těžší dosáhnout silného vzrušení a uspokojení. Není to však univerzální, proto se při hledání řešení řiďte svými tužbami.

Řešení: pomůcky pro vzrušující večer

Přírodní lubrikační gely využijete i mimo sexuální potřeby. Ano, zpříjemní vám milostné chvilky, ale zároveň obnovují přirozené pH, čímž pomáhají proti zánětům a při kvasinkové infekci. Pro uvolnění pak nebude nic lepšího, než smyslná masáž s masážními oleji a gely. Nemusíte se však limitovat klasickou masáží a oddat se hrátkám s masážním vibrátorem. Ohebné hlavice a možnost zahřívání vám ukáže relax, jaký ještě neznáte.

sex po menopauze
Pretty Love Vibrátor Arthur

Pretty Love Vibrátor Arthur

Můžete mít dnes
Pretty Love Masážní hlavice Antony

Pretty Love Masážní hlavice Antony

Můžete mít dnes
cara

Jak si zvýšit sebevědomí nejen v posteli?

Problém: Milování se velmi silně váže na naše sebevědomí. Bojíme se fyzického selhání, zklamání od partnera či partnerky, stydíme se za svá těla. Obavy se pak podepisují na milostném životě jako problémy s erekcí nebo obtížný příchod vyvrcholení.

Řešení: vyzkoušejte feromony i vhodné gely

Samozřejmě je důležité se podělit o své obavy s partnerem či partnerkou, aby vás pozitivně povzbudili přesně tak, jak to potřebujete. Povzbudit vás však mohou také afrodiziaka a parfémy s feromony, které mezi vámi opět rozproudí vášnivé spojení. Osvědčují se také jako placebo. Pánové mohou před aktem použít znecitlivující gely a spreje pro delší výdrž, dámy zase využijí stimulační gely, které pomohou s prokrvením a jemným brněním vás přiblíží k intenzivnímu orgasmu. Obojí lze aplikovat nenápadně, stačí si odskočit do koupelny.

feromony
cara

Co k tomu říká náš odborník?

U značné části populace je spokojený intimní život v žebříčku životních hodnot na jednom z nejvyšších míst. Sexualita tedy představuje důležitou životní komponentu a je součástí celkového zdraví, duševní pohody, pocitu štěstí. Jakákoliv dysfunkce vždy ovlivní druhého partnera a promítne se do vztahové emotivní oblasti celého páru. Je třeba tedy vzájemně komunikovat a dbát na psychickou pohodu, dostatečný odpočinek a nebát se nových zkušeností. Dnešní svět je opravdu plný pestrých možností. 

Zdroje

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2014/05/05­.pdf

https://www.u­rologiepropra­xi.cz/pdfs/uro/2017/01/0­6.pdf

https://www.u­rologiepropra­xi.cz/pdfs/uro/2013/04/0­7.pdf

https://solen­.cz/pdfs/med/2018/02/12­.pdf

https://solen­.cz/pdfs/uro/2016/05/0­6.pdf

https://www.se­xuologickaspo­lecnost.cz/va­ginismus

https://www.se­xuologickaspo­lecnost.cz/bo­lesti-pri-soulozi

https://www.cus­.cz/pro-pacienty/diag­nozy/lecba-obtizi-souvisejicich-se-zvetsenou-prostatou/

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Již na gymnáziu jsem měla v oblibě biologické a chemické předměty, takže rozhodnutí pro farmaceutický obor bylo jednoduché. Po absolvování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem zapadla mezi řady lékárnic a lékárníků s odhodláním pomáhat lidem. Práce lékárnice je každodenním motorem pro hledání nových informací, sledování vývoje zdravotnického odvětví. Ve volném čase se ráda věnuji muzice a aktivně relaxuji v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.