Jaké si vybrat vitamíny na vlasy, nehty a pleť?

Vlasy vypadávají, nehty se lámou, pokožka ztrácí pružnost – nanášíte na všechno kosmetiku, ale bez dlouhodobého výsledku? Bude načase podpořit svůj vzhled také zevnitř. Jaké doplňky stravy pro vás ale budou nejlepší a na které vitamíny se máte zaměřit?

pilulka

Nejlepší vitamíny na vlasy

Co dodává vašim vlasům jejich vzhled a tvar? Z velké části jde především o genetiku. Ta ovlivňuje, jestli jsou vaše vlasy řídké a rovné, nebo bohaté a kudrnaté. Během života má však na kvalitu vlasů vliv mnoho dalších faktorů, jako je třeba hormonální rovnováha, vaše životospráva a jak se o vlasy staráte. Vitamíny na vlasy cílí především na nedostatek živin ve vašem jídelníčku a dodávají tělu super-dávku vitamínů a minerálů, které se na kvalitě vlasů nejvíce podílejí.

nejlepsi vitaminy na vlasy

Biotin na vlasy

Vitamín H (B7) neboli biotin patří do skupiny vitamínů B-komplex a je jedním z nejdůležitějších vitamínů ovlivňujících vzhled a zdraví vlasů. Ne nadarmo je jeho název odvozen podle německého výrazu Haar und Haut – vlasy a kůže. Podílí se na tvorbě červených krvinek, které zásobují vlasovou pokožku živinami, a podporuje také tvorbu kolagenu. Mezi jeho hlavní účinky patří redukce vypadávání vlasů, zlepšení jejich růstu a celkového stavu.

Jaké jsou nejlepší vitamíny na růst vlasů?

Na podporu růstu vlasů a zmírnění jejich vypadávání jsou nejlepší vitamíny skupiny B (biotin, B1, B2, B5, B6), vitamín C nebo také zinek, selen a železo.

Proč mohou vlasy začít rychleji vypadávat? Možných příčin je několik, mezi ty nejtypičtější však patří hormonální změny (těhotenství, po porodu), nevhodná životospráva s nedostatkem živin a vitamínů, některé nemoci a léky, ale také dlouhodobý stres. Někteří lidé mohou navíc mít prostě smůlu a narodit se s genetickými předpoklady pro řídké a slabé vlasy.

Dobrým pomocníkem je kromě vitamínů i cílená vlasová péče v podobě speciálních šamponů, vlasových sér nebo aktivátorů růstu. Pokud se však s vypadáváním potýkáte dlouhodobě a ve větší míře, je vhodné konzultovat možnou příčinu také s lékařem.

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová říká:

„Léčivé přípravky se systémovým účinkem a doplňky stravy proti vypadávání vlasů obsahují soubor doporučovaných vitaminů, stopových prvků a aminokyselin s příznivým vlivem na výživu vlasů, současně i nehtů a pokožky. Vhodné je doporučení lékárníka individuálně dle potřeb pacienta. V lékárně by měl být s pacientem zároveň veden pohovor, tak aby se zjistila závažnost potíží, popřípadě doporučila návštěva praktického lékaře nebo dermatologa.“

Vitamín C na vlasy

Vitamín C je vhodný nejen pro podporu imunity, ale také pro posílení vlasů. Působí příznivě na krevní cévy v celém těle, včetně pokožky hlavy. Když je pokožka hlavy dobře prokrvená, dochází k větší stimulaci vlasových folikulů, což se může podílet na růstu nových vlasů.

Jak použít vitamín C na zesvětlení vlasů?

Vitamín C, respektive kyselina askorbová, se dá použít pro zesvětlení barvených vlasů o 1–2 odstíny. Stačí rozdrtit 15–30 bílých tablet vitamínu C (záleží na délce a hustotě vlasů) na prášek a ten smíchat se šamponem. Výslednou směs rovnoměrně aplikujte na vlasy a nechte působit 30–60 minut. Následně si vlasy normálně umyjte a naneste hydratační kondicionér, protože tato metoda může vlasy mírně vysušit.

Nezapomeňte také, že používané tablety by měly mít bílou barvu, aby se žádné přidané barvivo nedostalo na vlasy. Tato maska navíc není stoprocentní a nemusí fungovat na všechny typy vlasů, obzvlášť silně poničené barvením a chemickým zesvětlováním. Největší šanci na úspěch máte u zdravých vlasů, které jsou kvalitně nabarvené na tmavší odstín, než jsou vaše přírodní vlasy.

Zinek na vlasy

Zinek je důležitý prvek, který v lidském těle ovlivňuje všechno možné, včetně zdraví vlasů. Je zásadní pro zdravý vývoj organismu v dětství, podporuje imunitní systém i zdravý zrak. Nedostatek zinku se projevuje různě, například zpomaleným hojením ran, zhoršením zraku nebo čichu, ale také nadměrným vypadáváním vlasů.

Pokud chcete získávat co nejvíce zinku z jídla, měli byste do jídelníčku zařadit mořské živočichy (hlavně ústřice, krevety nebo kraby), tmavé maso nebo játra. Trocha zinku je také v mléce a vaječném žloutku. Vegetariánské zdroje zinku jsou především fazole, ořechy a celozrnné potraviny; množství zinku je v nich však mnohem menší než v mase.

pilulka

Nejlepší vitamíny na pleť

Vitamíny najdete jak v doplňcích stravy, tak v pleťové kosmetice – mají totiž skvělé účinky na pleť zevnitř i zvenčí. Nedostatek některých vitamínů a minerálů se může na pleti negativně projevit, typicky jako nadměrná suchost, pomalé hojení a vytrvalé akné.

Zatímco efekt kosmetiky se projeví relativně rychle, s vitamínovými tabletkami musíte být trochu trpělivější (zhruba 1–3 měsíce). Kožní problémy jsou způsobené řadou faktorů, takže pokud neuvidíte značný efekt, nezoufejte. Většina vitamínů příznivě působí na spoustu funkcí organismu na jednou, takže vašemu tělu prospívají i pokud neuvidíte změnu na pleti. 

nejlepsi vitaminy na plet

Vitamín E na pleť a jizvy

Vitamín E je silným a účinným antioxidantem, který dokáže podpořit zdraví pokožky ve formě doplňku stravy i aplikovaný na pleť v kosmetice. Jako antioxidant dokáže bojovat proti působení volných radikálů, čímž chrání celý organismus
 – včetně pokožky – před škodlivým UV zářením.

Pokud užíváte vitamín E vnitřně, tělo ho dopraví na pokožku skrze kožní maz. Zároveň ho však dobře vstřebá z kosmetiky, která jej využívá také jako protizánětlivou složku nebo jako pomocníka na hojení jizev. Vědecké výzkumy se zatím neshodly, zda vitamín E skutečně pomáhá hojit jizvy, ale za pokus to stojí – minimálně pro vynikající antioxidační efekt.

Vitamín C na pleť

Užívání vitamínu C má pozitivní efekt téměř na všechny procesy v těle, jeho užíváním si jedině prospějete. Co se týče jeho efektu na pokožku, vitamín C podporuje produkci kolagenu, která s přibývajícím věkem výrazně klesá a pleť tak ztrácí pružnost. Značné výsledky však získáte také z kosmetiky; vitamín C dokáže sjednotit odstín pleti a zesvětlit pigmentové skvrny nebo jizvy po akné.

Vitamíny a minerály proti akné

Je obtížné si vymezit, co přesně způsobuje vaše akné. Může se jednat o různé kombinace genetických předpokladů, nevhodné kosmetiky i reakce na některé potraviny. Pokud chcete vyzkoušet, zda by vám pomohly vitamíny na pleť, vyhledejte kombinaci vitamínů A, E, D se zinkem. Ideálně však aplikujte tyto látky také ve své pleťové kosmetice, obzvlášť vitamín A – retinol.

Vitamíny na popraskané koutky a suché rty

Suché rty jsou první známkou dehydratace. Pokud však dodržujete pitný režim a vaše rty se přesto loupou, praskají či vás až pálí koutky, pak může jít o nedostatek některých vitamínů nebo minerálů. Konkrétně jde o nedostatek železa, zinku nebo vitamínů skupiny B (hlavně B2, B6, B9, B12).

Kolagen na pleť

Kolagen je významná bílkovina a také patří mezi populární doplňky stravy na podporu zdraví pleti. Užíváním kolagenu navíc prospějete svým kloubům a pokud jej budete na pleť aplikovat skrze kosmetiku, oceníte i jeho značné hydratační schopnosti.

pilulka

Nejlepší vitamíny na nehty

Základem té nejlepší manikúry jsou zdravé a pevné nehty. Jejich krásu podpoříte především vitamíny B, C, zinkem, železem a selenem. Zkrátka jde o živiny, které zároveň prospívají i vlasům.

  • Vitamíny ze skupiny B příznivě ovlivňují růst a pigmentaci nehtů
  • Vitamín C působí proti anémii (nedostatku železa, který způsobuje lámavost nehtů) a zvyšuje produkci kolagenu
  • Železo zabraňuje tvorbě rýh na nehtech a udržuje je pevné
  • Selen a zinek napomáhají k růstu a celkovému zdraví nehtů, zinek navíc působí proti tvorbě bílých fleků
nejlepsi vitaminy na nehty

Zdroje

https://farma­ciepropraxi.cz/pdfs/lek­/2015/06/10.pdf

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.