odvodnění, zavodnění, odvodnění organismu, jak se odvodnit

Jak se odvodnit?

odvodnění, zavodnění, odvodnění organismu, jak se odvodnit

Projevy zadržování vody v těle

Nadměrný výskyt vody v těle se může projevit různě. Podle studií se častěji vyskytuje u žen jak u mužů, větší množství vody se u ženy hromadí například před menstruací.

Mezi projevy patří:

projevy zadržování vody, příznaky zadržování vody, zavodnění

 

 

Všimli jste si, že vaše kotníky či lýtka jsou mírně oteklá? Pociťujete, že vás dnes o trochu více tlačí kalhoty než obvykle? Pokud vám připadá, že jste nějaké to kilo přibrali ze dne na den, jednou z příčin může být právě zadržování vody v těle. Tento stav může být i důvodem nevzhledné celulitidy. Zavodněný organismus je potřeba detoxikovat a my vám poradíme jak na to. Na odvodnění organismu vám pomůžou doplňky stravy, ale i bylinky.

 

 

příčiny zavodnění, příčiny zadržování vody

Příčiny zadržování vody v těle

Zavodňování může mít mnoho příčin. Nejčastější příčinou je však špatné stravování, nedostatečný pohyb a sedavé zaměstnaní. U žen to může být již zmiňované období před menstruací.

 • Stravování – nadměrný příjem soli, cukru, kofeinu a alkoholu
 • Léky – hormonální antikoncepce, antidepresiva, kortikosteroidy, léky na vysoký krevní tlak
 • Málo pohybu, sedavé zaměstnání
 • Nadměrný stres
 • Nedostatek draslíku
 • Onemocnění – srdce, ledvin, jater nebo lymfatického systému
 • Nízký příjem tekutin
 • Nedostatek spánku
 • Nadváha

Jak odvodnit organismus?

Základem úspěšného odvodnění organismu:

 • Úprava jídelníčku – Vyhýbejte se jídlům s vysokém obsahem soli, bílého cukru, mouky a umělých dochucovadel.
 • Dodržujte pitný režim – Pokud tělo nepřijímá dostatek tekutin, ukládá si vodu do zásoby. Vypijte alespoň 2 litry tekutin a vyhněte se slazeným nápojům.
 • Jezte více ovoce – Pro správnou rovnováhu minerálů v těle vyzkoušejte meruňky, vodní meloun nebo černý rybíz.
 • Pravidelně se hýbejte – Pohyb urychlujte metabolismus a látkovou výměnu.
 • Dopřejte si lymfatickou masáž – Dokáže zmírnit, nebo vyřešit otoky a celulitidu.
 • Dodejte tělu hořčík a draslík – Jsou nezbytné pro většinu buněčných dějů
 • Vyzkoušejte bylinné čaje – Bylinky mají blahodární účinek na tělo.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:

„Pro zdravé zavodnění doporučuji přidat do své sklenice s vodou plátek citronu nebo několik lístků máty. Citrusová svěžest a vůně máty dodají vodě výraznější chuť, a tím vás motivují k vypití více tekutin. Dostatečný pitný režim hraje v hydrataci organismu zásadní roli. Navíc, citron obsahuje vitamín C a máta uklidňuje trávicí systém, takže budou mít pro vaše zdraví další prospěšné účinky."

bylinky na odvodnění, bylinky na hubnutí, bylinné čaje

Bylinky na odvodnění

Pro odvodnění organismu přírodní cestou vyzkoušejte bylinky, konkrétně bylinné čaje. Nejúčinnější je čaj na odvodnění z kopřivy dvoudomé, která také pročistí tělo. Mezi další odvodňovací čaje patří pampeliška, přeslička, libeček, řebříček, černý bez, zlatobýl, maliník, listy černého rybízu a samozřejmě brusinky. Skvělým pomocníkem je i obyčejná petržel. Nemůžeme zapomenout ani na:

 • Zelený ječmen – tělo chrání před hromaděním vody, detoxikuje ho a posiluje imunitu, skvěle vplývá na činnost slinivky a jater,
 • Ostropestřec – bylinka určena na detoxikaci organismu a podporu jater, možno ji zakoupit ve formě čajů, doplňků stravy nebo v drcené formě,
 • Zelený čaj – antioxidant, působí pozitivně při redukci hmotnosti.
bylinné čaje na odvodnění, bylinné čaje, bylinky, ostropestřec, zelený ječmen, zelený čaj

Jak se zbavit celulitdy

Pomerančová kůže trápí nejednu ženu. Nevyskytuje se jen u lidí s nadváhou, trpí na ni i štíhlé ženy. Celulitida sice nepředstavuje zdravotní riziko, ale spíše kosmetický problém. Její zhoršení ale může značit jiný problém, jako třeba špatnou funkci lymfatického systému, žilní nedostatečnost, potíže s odváděním odpadním látek nebo vznik křečových žil. Pokud na svých stehnech, zadku, ale i rukách nebo břichu zpozorujete nevzhledné hrbolky, důlky, nerovnosti nebo rýhy, pravděpodobně trpíte celulitidou.

proč vzniká celulitida, celulitida, příčiny celulitidy

Proč vzniká celulitida

Celulitida na kůži vzniká při poruše cirkulace lymfy a při zavodňování těla. Pomerančová kůže může mít genetickou příčinu, nebo může vzniknout jako důsledek špatného životního stylu, nedostatkem pohybu, stravovacími návyky nebo užíváním hormonální antikoncepce.

Babské rady na odvodnění těla

Otoků obličeje či nohou nebo nafouklého břicha se můžete zbavit i pomocí určitých potravin, které obsahují hodně draslíku, hořčíku, vápníku nebo betakaroténu. Pokud zapojíte i nápoje s močopudnými účinky, šance na úspěch bude mnohem větší. Také se pokuste omezit příjem soli a cukru, které zavodnění způsobují.

Potraviny a čaje, které vám pomohou s odvodněním

Ovoce: meruňky, meloun, borůvky – Zelenina: rajčata, salátové okurky, petržel, chřest, salát, červená řepa, rukola – Obiloviny: oves, rýže natural – Čaje: kopřivový, pampeliškový, zelený, přesličkový

potraviny na odvodnění, čaje na odvodnění
kdy se nepouštět do odvodňování, kdy se neodvodňovat

Nepouštějte se do odvodňování, pokud...

 • máte dlouhotrvající otoky,
 • léčíte se srdcem,
 • máte vysoký krevní tlak,
 • užíváte lékařem předepsané léky na odvodnění,
 • jste těhotná.

 

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.